V Kentucky byli pracovníci dlouhá létá vystaveni plutoniu
Noviny (citující soudní dokumenty, záznamy elektrárny a rozhovory se současnými a bývalými pracovníky) uvedly, že pracovníci paducahské továrny na difúzi plynů byli vystaveni nebezpečí na pracovních místech, v šatnách a dokonce i v jídelnách.
Vláda po desetiletí neřekla pracovníkům o rizicích projektu recyklování vyhořelého jaderného paliva, ačkoliv zaměstnanci v osmdesátých letech byla zaznamenána řada případů vzniku rakoviny.
Noviny citovaly sdělení ministerstva energetiky pracovníkům, že nebezpečí je minimální a kontaminace byla zlikvidována.
Ale Washington Post dodává, že tři současní zaměstnanci továrny podali v červnu žalobu, ve které uvádějí, že problém s ozářením v Paducah byl i v devadesátých letech.
Žaloba uvádí jména dvou soukromých firem, které řídily továrnu na obohacování uranu v 80. a 90. letech. Washington Post ale říká, že těmto dvěma firmám nebyla žaloba doručena.
Post uvádí, že případ paducahské továrny je "nepublikovaná kapitola v stále ještě nedokončeném příběhu radioaktivní kontaminace a utajování v řetězu továren po celé zemi, které produkovaly americký nukleární arsenál během ‚studené války'".
Radioaktivní kontaminace ze 750 akrového závodu postaveného v roce 1952 se rozšířila do příkopů a nakonec i do potoků a říček, státem vlastněné cenné přírodní oblasti a soukromých studen, praví se v novinách.
Plutonium, hlavní součást nukleárních bomb, je vysoce radioaktivní kov, který může způsobit rakovinu, pokud je požit i v tak malých dávkách jako je jedna miliontina unce (1 unce = 28 gramů).
Washington Post tvrdí, že plutonium se v paducahské továrně, která byla projektována na zpracování mnohem méně radioaktivního kovu uranu, objevilo v malém, ale velmi nebezpečném množství během let 1953-1976, kdy bylo do továrny přivezeno spolu s použitým uranem určeným k recyklaci.
reklama