https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-plati-zakaz-pouzivani-dronu-lide-ho-presto-porusuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších platí zákaz používání dronů, lidé ho přesto porušují

27.6.2018 01:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
V souvislosti s loňskou novelou zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, vstoupil v platnost také zákaz používání dronů na území všech českých národních parku. / Ilustrační foto
V souvislosti s loňskou novelou zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, vstoupil v platnost také zákaz používání dronů na území všech českých národních parku. / Ilustrační foto
Používání dronů je na území národních parků zakázáno od 1. června 2017, kdy vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Dronů v posledních letech zásadně přibývá a zákon tak reagoval na aktuální vývoj s cílem zabránit zbytečnému rušení živočichů, především ptáků, ale také zajištění klidu návštěvníků národního parku. Někteří lidé však stále tento zákaz nerespektují. Informuje o tom Krkonošský národní park.
 

Zákaz provozování letadel způsobilých létat bez pilota (tzv. "dronů", ale i tzv. "čínských balónů štěstí" či podobných zařízení) a modelů letadel platí na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch obcí. Porušení tohoto zákazu je přestupkem, za nějž mohou strážci parku na místě uložit napomenutí nebo pokutu až do výše 10 000 Kč. "V Krkonoších se stále setkáváme s porušováním tohoto zákazu, možná i z neznalosti, a s nadcházející letní sezonou lze očekávat, že přestupků přibude," říká Radek Drahný, tiskový mluvčí parku.

V posledních měsících docházejí na Správu KRNAP stále četnější žádosti o výjimku s provozováním bezpilotních letadel na území národního parku pro rozličné účely – vědecké, komerční i ryze soukromé. S ohledem na to, že se jedná o aktivity zakázané a s potenciálně negativními dopady na předmět ochrany národního parku. Správa KRNAP bude výjimku k provozu dronů nad územím parku povolovat pouze ze závažných důvodů jako je např. zajištění bezpečnosti osob či relevantní vědecký výzkum.

Pravidla pro provoz dronů upravuje i zákon o civilním letectví, zejména nesmí být ohrožena bezpečnost létání ve vzdušném prostoru, stavby a osoby na zemi a životní prostředí. Podrobnosti o používání bezpilotních letadel najdete na stránkách Úřadu pro civilní letectví. Stejný zákaz také platí na polské straně Krkonoš..


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist