https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-se-opet-objevili-vlci-zabili-dve-telata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších se opět objevili vlci, zabili dvě telata

3.10.2016 15:05 | VRCHLABÍ (ČTK)
Vlci přicházejí do Krkonoš zřejmě z Německa či Polska, jejich návrat byl zaznamenán poprvé v roce 2000
Vlci přicházejí do Krkonoš zřejmě z Německa či Polska, jejich návrat byl zaznamenán poprvé v roce 2000
Foto | Fremlin / Flickr
Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se koncem srpna v Krkonoších opět vyskytovali vlci. Důkazem jsou pozůstatky dvou narozených telat, která zřejmě ulovil vlk, sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
 

Podle odborníků Správy KRNAP se na zabití telat v lokalitě Erlebachových Bud podílely přinejmenším dvě šelmy. "Většina masa byla zkonzumována během jediné noci, což nasvědčuje podílu většího množství zvířat. Rysa ostrovida je možné v tomto případě vyloučit, protože mu neodpovídá způsob ulovení kořisti, ani velké množství zkonzumovaného masa. Pokud vezmeme v úvahu způsob ulovení a stav obou nalezených telat, lze se přiklonit k závěru, že tato dvě telata zabili vlci," uvedl Drahný.

Podle Správy KRNAP jde o první známý případ napadení skotu velkými šelmami v Krkonoších. Vlci přicházejí do Krkonoš zřejmě z Německa či Polska, jejich návrat byl zaznamenán poprvé v roce 2000. S ohledem na rozmnožování vlků v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj a pravidelný výskyt v CHKO Broumovsko lze očekávat i četnější pobyt vlků v Krkonoších. "Zatím ale usuzujeme, že v případě Erlebachových Bud se nejspíše jednalo o migrující smečku, protože žádný další případ napadení domácích zvířat nebyl v Krkonoších nahlášen," uvedl Drahný.

Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Například předloni na jaře výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti a páru šelem, který dorazil z Lužice, se narodila mláďata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist