https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-ubude-2-2-km-pristupnych-tras
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších ubude 2,2 km přístupných tras

18.9.2019 00:40 | VRCHLABÍ (ČTK)
V navrhovaných klidových územích na území Krkonošského národního parku (KRNAP) má být 111,3 kilometru přístupných cest a tras, což je o 2,2 kilometru méně než nyní. / Ilustrační foto
V navrhovaných klidových územích na území Krkonošského národního parku (KRNAP) má být 111,3 kilometru přístupných cest a tras, což je o 2,2 kilometru méně než nyní. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa KRNAP
V navrhovaných klidových územích na území Krkonošského národního parku (KRNAP) má být 111,3 kilometru přístupných cest a tras, což je o 2,2 kilometru méně než nyní. Na 17,4 kilometru turistických cest a zimních tyčovaných cest má platit zákaz vstupu od 15. března do 31. května, tedy v období toku ohroženého tetřívka. Návrh vyhrazení cest v klidových zónách národního parku schválila 10. září Rada KRNAP. Včera to sdělil mluvčí národního parku Radek Drahný. Radu KRNAP tvoří také zástupci firem, vědců, horské služby a obcí. Návrh souvisí s přípravou nových zón v KRNAP.
 

"Pokud by Správa KRNAP nepřipravila návrh vyhrazení cest a tras, tak by v budoucnu do klidových území platil absolutní zákaz vstupu. Turisté i místní obyvatelé by tam přišli o možnost se pohybovat i po současných trasách," uvedl Drahný.

Při vyhrazení cest a tras bude také možné stanovit podmínky týkající se rozsahu, způsobu a času pohybu po dané cestě. "V každém jednotlivém případě k cestě s časově omezeným vstupem existuje možnost obejití dané uzávěry," uvedl Drahný.

Jde například o zeleně značenou cestu mezi Voseckou boudou a Labskou loukou, kterou lze obejít polským územím kolem Tvarožníku a České budky. Další zeleně značený úsek je mezi Tetřevími a Hrnčířskými Boudami, žlutě je značená cesta mezi Kolínskou boudou a Slatinnou strání, okruh Naučná stezka Černohorské rašeliniště nebo zimní turistická cesta přes Stříbrný hřeben v úseku Pod Malým Šišákem až na Luční boudu.

Zcela uzavřené by měly být tři krátké úseky o celkové délce 2,2 kilometru. "Bude to cesta kolem Stohu nad Klínovými Boudami, pak krátká spojnice u Bufetu Na Rozcestí, která je součástí skialpové trasy a také krátká spojnice Hnědý vrch - Zámeček na Liščí louce," řekl Drahný.

Návštěvnost bude regulovat osm nově vymezených klidových území, která budou podle potřeby zasahovat i do zón s nižším stupněm kvality ekosystémů. V klidovém území bude možný pohyb jen po značených trasách, stejně jako tomu je dosud v první zóně. Většinou se ale navrhovaná klidová území překrývají se současnou první zónou a tvoří 22,2 procenta plochy KRNAP. Klidové území bude ministerstvo vyhlašovat opatřením obecné povahy.

Rada KRNAP schválila návrh nových zón v národním parku v červnu. Nyní je dokument na ministerstvu životního prostředí, které by mělo začátkem října v rámci schvalovacího řízení návrh poslat k meziresortnímu připomínkování. Pak ho ministerstvo vydá jako vyhlášku.

Nové rozdělení KRNAP by mohlo začít platit od počátku roku 2020. Rozdělení na zóny určí režim ochrany přírody v jednotlivých částech Krkonoš na dalších 15 let.

Důvodem ke změně zón parku je novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která nabyla účinnosti v červnu 2017 a týká se i zón. Tři dosud číslované zóny odstupňované podle přísnosti ochrany přírody či pravidel péče s vyhlášením nových zón zaniknou. Vzniknou čtyři nové zóny, které ale nebudou řešit regulace a pravidla pro činnosti v národním parku. Pravidla bude určovat přímo zákon pro celé území národního parku a pro území mimo zastavěné části obcí a zastavitelná území obcí. Návštěvnost bude regulovat nově vymezené klidové území.

Nejchráněnější přírodní zóna by měla mít rozlohu 7328 hektarů, což je 20 procent rozlohy národního parku. Navrhovaná zóna přírodě blízká má rozlohu 8107 hektarů, což je 22 procent území KRNAP. Zóna soustředěné péče o přírodu zabírá s rozlohou 20.702 hektarů a 57 procent území a zóna kulturní krajina 184 hektarů a půl procenta území KRNAP.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist