https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-zacal-platit-zakaz-vstupu-na-19-cest-kvuli-jelenum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších začal platit zákaz vstupu na 19 cest kvůli jelenům

1.12.2023 19:13 (ČTK)
V Krkonošském národním parku (KRNAP) začal platit dočasný zákaz vstupu na některé turistické cesty kvůli přezimování jelení zvěře. Zákaz vstupu na 19 lesních cest platí do 30. dubna, informoval ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. K přezimování jelení zvěře slouží na území KRNAP 18 přezimovacích obor a krmelišť, jsou většinou v údolích. Na české straně Krkonoš žije 650 jedinců jelena lesního.
 

"Pokud v zimě nemá ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží přezimovací obůrky, ve kterých je zvěř v zimě uzavřena," uvedl Drahný. Oplocená shromaždiště jelení zvěře začala vznikat také proto, že jelen kvůli lidským zásahům na úpatí Krkonoš ztratil přirozené migrační trasy v létě do hor a v zimě do podhůří.

Správci KRNAP zvěř soustředěnou v ohrazených místech přes zimu přikrmují a kontrolují její zdravotní stav. Přezimovací obory provozuje Správa KRNAP více než dvacet let. "Aby měla jelení zvěř klid, na 19 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každoročně v zimním období zákaz vstupu," vysvětlil Drahný.

Zákaz vstupu se týká například přezimovacích obůrek v lokalitách Fišerova rokle, Vysoký břeh či Čermákova cesta. "Přezimovací obůrky jsou vybudovány v odlehlých koutech hor, a tudíž i cesty, kterých se toto omezení dotýká, jsou z hlediska cestovního ruchu okrajového významu," uvedl Drahný. Jejich kompletní seznam je na webu národního parku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist