https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krusnych-horach-se-pohybuje-rys-ostrovid-hlasi-rysi-hlidka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krušných horách se pohybuje rys ostrovid, hlásí Rysí hlídka

15.12.2017 11:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přítomnost rysa aktuálně potvrdil nález stop.
Přítomnost rysa aktuálně potvrdil nález stop.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Naposledy byl rys ostrovid v Krušných horách pozorován v květnu 2016, kdy jej vyfotil turista. Přítomnost rysa aktuálně potvrdil nález stop. Podle ochránců přírody se tím potvrzuje, že Krušné hory a potenciálně i Doupovské hory mohou pro tuto šelmu poskytovat velmi vhodný prostor k životu. Nejbližší oblastí trvalého výskytu rysa ostrovida je Český les. Šumavsko-bavorsko-rakouská populace obývá rozsáhlé horské masivy i kulturní krajinu jihozápadních Čech. Odpověď na otázku, zda se rys usadí v Krušných horách natrvalo, by měl přinést zimní terénní monitoring, připravený Hnutím DUHA Olomouc.
 

„Výskyt rysa ostrovida v Krušných horách a dalších lesnatých oblastech České republiky dává naději, že se šelmám daří procházet krajinou," říká Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví. Podle ní je totiž důležité, aby se šumavská rysí populace propojila s dalšími rysy ve středoevropském prostoru. "Pokud by to toto propojení nedařilo, byla by budoucnost šumavských rysů nejistá.”

„Údaje o výskytu velkých šelem, které nám lidé poskytují, jsou pro nás důležité a pomáhají nám při ochraně šelem. Cenná jsou nejen přímá pozorování, ale i pobytové znaky, jako jsou stopy či trus. Mohou sloužit k vymezení migračních koridorů a k vytipování míst, kde je potřeba průchodnost krajiny zabezpečit pomocí ekoduktů,“ říká Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rys ostrovid je samotářsky žijící kočkovitá šelma, jejíž jídelníček je tvořen převážně srnci. Je ale schopen ulovit i menší jeleny nebo divoká prasata. Právě regulací těchto přemnožených kopytníků, kteří okusem a loupáním stromů způsobují značné škody, mohou rysi a vlci přispět k ozdravení lesů Krušných hor. Také pohyb vlků v Krušných horách dobrovolníci Vlčích hlídek a zaměstnanci Hnutí DUHA Olomouc monitorují již druhým rokem.

Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek se zejména během zimních měsíců pohybují v oblastech výskytu velkých šelem, monitorují jejich výskyt a svou přítomností v terénu odrazují potenciální pytláky. Hlídky také dokumentují pokusy o nelegální lov, který je nejvýznamnějším faktorem ohrožující život velkých šelem. Vlčí hlídky existují osmnáctým rokem.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist