https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krvi-ryb-z-ivanovickeho-rybnika-se-nenasel-amoniak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V krvi ryb z ivanovického rybníka se amoniak nenašel

21.4.2017 13:00 (ČTK)
Z rybníku v první polovině dubna firma odvezla do kafilerie 16,7 tuny uhynulých ryb. Další se podařilo zachránit, ty byly vysazeny do jiných rybníků. / ilustrační foto
Z rybníku v první polovině dubna firma odvezla do kafilerie 16,7 tuny uhynulých ryb. Další se podařilo zachránit, ty byly vysazeny do jiných rybníků. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pitva ryb, které uhynuly v násadovém rybníku v Ivanovicích na Hané, jednoznačně nezachytila přítomnost amoniaku. Přítomnost této látky nepotvrdil ani rozbor krve ryb, které přežily. Přesto není intoxikace amoniakem vyloučena, řekl včera ČTK ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Na zvýšenou koncentraci amonných iontů poukázal rozbor vody. V rybníce podle Osičky uhynulo 16,7 tuny ryb. Policie ještě výsledky nemá k dispozici.
 

"Zkoumala se krev těch ryb, které přežily, a tam se žádný amoniak nenašel," uvedl Osička. Upozornil ale, že krev byla zkoumána se zhruba dvoudenním zpožděním. U uhynulých ryb zase mohlo dojít k posmrtným změnám.

"Ze závěrů materiálu ale vyplynulo, že k nějaké intoxikaci amoniakem mohlo dojít, a to i vzhledem k příznakům a změn chování ryb," podotkl ředitel. Policie zatím výsledky zkoumání nemá k dispozici. "Čekáme na zprávu z univerzity, abychom příčinnou souvislost mohli prokázat. Podle toho budeme pracovat dál, jsme teprve na začátku," uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

Zvýšenou koncentraci amonných iontů ukázal rozbor vody laboratoře hasičů v Tišnově na Brněnsku.

Z rybníku v první polovině dubna firma odvezla do kafilerie 16,7 tuny uhynulých ryb. Další se podařilo zachránit, ty byly vysazeny do jiných rybníků. Podle ředitele se přeživší ryby uchytily. Šlo o malé násadové ryby - kapry, tolstolobiky, sumce nebo candáty. Škoda přesáhla milion korun.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist