https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kutne-hore-zacnou-od-11.cervna-jezdit-elektrobusy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kutné Hoře začnou od 11. června jezdit elektrobusy

31.5.2019 00:06 | KUTNÁ HORA (ČTK)
V Kutné Hoře začnou od 11. června jezdit elektrobusy, které nahradí klasické autobusy s dieselovými motory. Cestujícím bude sloužit hlasový a vizuální systém s informacemi o zastávkách, během jízdy si budou moci nabíjet mobilní telefony a při kupování jízdného platit kartami, řekl včera novinářům místostarosta Vít Šnajdr (Piráti).
 

Cílem je zavést ekologickou dopravu, která nebude produkovat zplodiny a nebude hlučná. "Je to tiché, jako když se rozjíždíte v tramvaji," uvedl starosta Josef Viktora (ANO), který si již jízdu novými elektrobusy vyzkoušel.

Podle Šnajdra budou vozidla klimatizovaná. V zimě by měla využívat naftové topení, aby si nezkracovala dojezd. Nabíjecí stanici již město zřídilo v bývalé cihelně v části Sedlec.

Na nakoupení pěti elektrobusů dostala dopravní společnost Arriva dotaci. Výběrové řízení na dodavatele však bylo v minulosti neúspěšné a muselo se opakovat.

Město chtělo původně zavést autobusy poháněné zemním plynem. Pořízení elektrobusů ale bylo podle radnice výhodnější z hlediska dotací, proto se město vydalo touto cestou.

Dopravce zajistil dva malé elektrobusy pro jízdy přes město a tři velké, které budou zajíždět mimo centrum. Menší mají na délku jen necelých osm metrů a měly by se i v užších uličkách pohodlně vytočit. Velké měří 11,5 metru.

Autobusy v Kutné Hoře zajíždějí do historického centra od loňského dubna. Lidé díky protažení MHD do středu města nemusejí z okružní silnice chodit pěšky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist