https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-lacnove-a-okoli-rozkvetl-vzacny-safran-belokvety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Lačnově a okolí rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý

16.3.2020 00:13 | LAČNOV (ČTK)
Na loukách a v zahradách v Lačnově na Vsetínsku rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý. / Ilustrační foto
Na loukách a v zahradách v Lačnově na Vsetínsku rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý. / Ilustrační foto
Na loukách a v zahradách v Lačnově na Vsetínsku rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý. V obci a jejím okolí na rozhraní Vsetínska a Zlínska jsou dvě desítky významných lokalit s šafránem. Za přírodní památku jsou označeny čtyři lokality, ale chráněná je každá rostlina jako jedinec, řekl včera Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.
 

"Asi nejpěknější lokalita je ve Smolince, což je katastr Valašských Klobouk," uvedl Orálek.

Chráněná rostlina bývá poslem jara, letos vykvetla díky teplému počasí dříve, loni se tak stalo na konci března. Většinou se květy objeví v polovině či ke konci března.

Na "koberce" květin se každoročně jezdí dívat spousta lidí, šafrány lákají také fotografy. Obec Lačnov však na svých stránkách upozornila na to, že vzhledem k mimořádným opatřením vlády není možné zajistit, aby bylo na místě maximálně 30 osob, proto vydává zákaz vstupu na louky, kde se obvykle objevují šafrány.

Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se do Lačnova dostal z alpské oblasti v době napoleonských válek s krmivem pro koně či na vozech formanů. Rozmnožuje se snadno semeny, která se sem dostala právě se senem z alpských luk. V regionu roste také šafrán karpatský, který kvete o něco později, vyskytuje se v Zubří a na Kohútce, hojnější je podle Orálka na Slovensku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist