https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-lesich-vysociny-je-nejmene-jelenu-nejpocetnejsi-je-srnci-zver
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V lesích Vysočiny je nejméně jelenů, nejpočetnější je srnčí zvěř

17.9.2018 00:13 | JIHLAVA (ČTK)
V lesích na Vysočině nasčítali myslivci ke konci letošního března 507 kusů jelení zvěře, nejméně mezi kraji v České republice. / Ilustrační foto
V lesích na Vysočině nasčítali myslivci ke konci letošního března 507 kusů jelení zvěře, nejméně mezi kraji v České republice. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V lesích na Vysočině nasčítali myslivci ke konci letošního března 507 kusů jelení zvěře, nejméně mezi kraji v České republice. V republikovém porovnání na tom byla Vysočina lépe u zajíců a divokých kachen, jichž měla zjara třetí nejvyšší počty. Nejpočetněji byla podle údajů jihlavské správy Českého statistického úřadu letos v březnu na Vysočině zastoupena srnčí zvěř.
 

Odstřel divokých prasat se na Vysočině v meziročním porovnání zvýšil o čtvrtinu. Od dubna 2017 do konce letošního března myslivci na Vysočině ulovili 14.560 divokých prasat a na jaře jich bylo v kraji zaznamenáno 2900. Výrazně vyšší počty divokých prasat vykázalo šest krajů. Nejpočetněji loveným druhem zvěře byli na Vysočině v posledních třech letech bažanti, od loňského dubna do jara tohoto roku jich myslivci odstřelili 22.014.

Pravidelné zjišťování vývoje početních stavů zvěře je podle statistiků potřebné kvůli její ochraně před vyhubením, ale i kvůli předcházení nekontrolovatelnému nárůstu stavů. Mohlo by to vést ke škodám v lesích i na polích nebo k šíření chorob.

Jelenů je v lesích na Vysočině pořád nejméně v Česku, přestože jejich počty v posledních letech spíš pomalu stoupaly. Podle myslivců jsou hlavně ve Žďárských vrších, na Jihlavsku okolo Javořice. Před deseti lety bylo v kraji 247 jusů jelení zvěře, v porovnání s letoškem poloviční počet. Stavy srnčí zvěře se v kraji podle statistiky poslední roky drží okolo 28.000 kusů. Počty zajíců meziročně klesly asi o čtyři procenta na 23.400. Josef Prokeš z jihlavského mysliveckého spolku řekl, že zajíců je pořád málo a hony se na ně moc nepořádají. Divokých kachen bylo na Vysočině letos v březnu okolo 10.300, o rok dřív byly počty vyšší o více než 2000.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist