https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-liberecke-zoo-se-narodila-samicka-vzacne-zebry-bezhrive
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V liberecké zoo se narodila samička vzácné zebry bezhřívé

4.3.2023 00:45 | LIBEREC (ČTK)
Zebra bezhřívá patří mezi nejohroženější savce na světě. V přírodě jich je do 400 a v chovech 38.
Zebra bezhřívá patří mezi nejohroženější savce na světě. V přírodě jich je do 400 a v chovech 38.
Foto | Mark Jordahl / commons.wikimedia.org
V liberecké zoo se v únoru narodila samička zebry bezhřívé, která patří mezi nejohroženější savce na světě. V přírodě jich je do 400 a v chovech 38, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
 

"Pokud se podaří malou klisnu odchovat, bude velice cenným přírůstkem pro posílení populace," uvedla Tesařová.

Zebra bezhřívá je jedním z pěti poddruhů zebry stepní. Ve volné přírodě žije odhadem 300 až 400 jedinců na území severní a severovýchodní Ugandy, nikde jinde se nejspíš nevyskytuje. I v zoologických zahradách je k vidění pouze zřídka. V současné době je chová jen deset zoologických zahrad na světě. "A za poslední tři roky se rozmnožily pouze ve třech z nich včetně Liberce. Naše samička tedy bude pro udržení chovné populace, která aktuálně čítá pouhých 38 zvířat, obrovským přínosem," uvedl liberecký zoolog Luboš Melichar.

Mládě zebry se narodilo v brzkých ranních hodinách ve čtvrtek 23. února ve vyhřívané stáji v pavilonu žiraf. Matkou hříběte je sedmnáctiletá klisna, která přivedla na svět již čtyři mláďata. Otcem je sedmiletý liberecký plemenný hřebec. "Malá zebra díky vzorné péči zkušené matky zatím zdárně přibývá na váze a prospívá, ale vyhráno samozřejmě stále ještě nemáme,“ řekl Melichar.

Pokud se podaří mládě odchovat, v Liberci nezůstane. "S největší pravděpodobností bude přesunuto do jiné zoologické zahrady za účelem rozmnožení a posílení tamního chovu," dodala Tesařová.

Mezi další přírůstky liberecké zoo v tomto roce patří mládě antilopy koňské, buvolce běločelého, takina čínského, paviána pláštíkového a vylíhlo se i šest pelikánů bílých. "Zároveň probíhá hnízdní sezona u dravých ptáků a březí jsou i některé samice ve stádech horských kopytníků, a tak doufáme, že další mláďata budou brzy následovat,“ dodal Melichar.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist