https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-londyne-vedci-bojuji-proti-nelegalni-tezbe-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Londýně vědci bojují proti nelegální těžbě dřeva

23.4.2019 00:35 | LONDÝN (ČTK)
Velká část aktivit týkajících se dovozu a vývozu se uskutečňuje na základě dokumentů dosvědčujících původ dřeva. Jejich pravost je však často zpochybňována. Britští experti doufají, že jejich projekt umožní celníkům, aby měli k dispozici věrohodné vědecké údaje umožňující rychle určit, zda původ dřeva odpovídá tomu, co je v dokumentech uvedeno. / Ilustrační foto
Velká část aktivit týkajících se dovozu a vývozu se uskutečňuje na základě dokumentů dosvědčujících původ dřeva. Jejich pravost je však často zpochybňována. Britští experti doufají, že jejich projekt umožní celníkům, aby měli k dispozici věrohodné vědecké údaje umožňující rychle určit, zda původ dřeva odpovídá tomu, co je v dokumentech uvedeno. / Ilustrační foto
Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na projektu, jehož cílem je boj proti nelegální těžbě dřeva. Pomáhá jim přesná identifikace původu dřeva, píše agentura AFP. Podle Interpolu pochází 15 až 30 procent prodávaného dřeva ve světě z nelegálně pokácených stromů v hodnotě, která se v roce 2017 odhadovala na 51 miliard až 152 miliard dolarů (1,2 bilionu až 3,5 bilionu Kč).
 

Velká část aktivit týkajících se dovozu a vývozu se uskutečňuje na základě dokumentů dosvědčujících původ dřeva. Jejich pravost je však často zpochybňována. Britští experti doufají, že jejich projekt umožní celníkům, aby měli k dispozici věrohodné vědecké údaje umožňující rychle určit, zda původ dřeva odpovídá tomu, co je v dokumentech uvedeno.

V laboratoři pro anatomii dřeva v Kew to v kádinkách na ohřívací desce jen bublá. Podezřelé vzorky zaslané celníky spočívají na skříních plných starých časopisů a knih z tohoto oboru sepsaných v různých jazycích. Vedle mikroskopů leží i kousek ebenu z Mozambiku, který pochází z roku 1860, z expedice vedené britským cestovatelem Davidem Livingstonem.

Laboratoř v Kew má jednu z největších sbírek vzorků dřeva na světě, které se třídí podle svých latinských názvů. Každý vzorek obsahuje tři řezy dřeva: příčný, tečný a radiální.

Peter Gasson, který má výzkum dřeva v Kew na starosti, začal pracovat v této laboratoři v roce 1977, ještě za studií. "Snažíme se vybudovat sbírku vzorků všeho prodávaného dřeva používaného ve světě. Chceme sestavit kompletní knihovnu, a to zabere mnoho času," říká.

V rámci projektu boje proti nelegální těžbě dřeva se vědci z laboratoře v Kew soustředí na identifikaci dřevěných esencí. Jejich kolegové z Yorkshire na severu Anglie budou analyzovat stabilní izotopy, aby mohli určit chemické složení dřeva a jeho strukturu, která odráží místní srážky a převládající směr větru, aby mohli učit, kde strom rostl.

Pracují v partnerství s mezinárodní neziskovou organizací Forest Stewardship Council (FSC), která stanovuje mezinárodní normy pro odpovídající správu lesů a která už certifikovala 200 milionů hektarů lesů ve světě, kde roste kolem 2000 druhů stromů.

"Máme k dispozici vědu," říká ředitel informačních technologií ve FSC Michael Marus. Díky analýze izotopické digitální stopy ve vzorku dřeva může být původ dřeva stanoven teoreticky s přesností na deset kilometrů. "Dnes potřebujeme vzorky pocházející z lesů zahrnující údaje o jejich lokalizaci," zdůrazňuje.

Britští vědci a FSC tak věří, že budou mít v ruce vlivný nástroj pro rychlé stanovení legálního či nelegálního vzorku dřeva. Tak by získali možnost přispívat k záchraně původních lesů v boji proti klimatickým změnám a za zachování biodiverzity, soudí Marus.

"Nelegální kácení lesa je velký problém. Když zjistíme, jak funguje celý řetězec až k prodeji dřeva, pomůže nám to zjistit, co se děje a kdo za tím stojí," říká.

Peter Gasson uvádí případ překližek vyvezených z Číny a vyrobených z vrstev různých dřev dovezených z jiných zemí. Díky postupům vyvinutým v Kew a v Yorkshire by mělo být možné říci: tvrdíte, že toto dřevo pochází ze Šalamounových ostrovů, ale ono pochází z Papuy-Nové Guineje, říká.

"Doufám, že to přispěje k omezení nelegální těžby dřeva. Lidé budou váhat, než se do toho pustí, když si budou myslet, že je chytíme," dodává.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist