https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-luzicich-vrcholi-obnova-tornadem-ponicene-lokality-plostiny.vznikla-tu-vodni-plocha-tunky-a-mokrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Lužicích vrcholí obnova tornádem poničené lokality Ploštiny. Vznikla tu vodní plocha, tůňky a mokřad

14.4.2024 00:35 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obnova tornádem poničené lokality Ploštiny v Lužicích na Hodonínsku vrcholí. Práce za 30 milionů korun začaly před rokem a v těchto dnech dělníci například montují lavičky či stojany na kola. Slavnostní otevření je v plánu na červen, řekl ČTK místostarosta Jakub Buchta. Obec, kde žije kolem 2900 obyvatel, postihlo tornádo před třemi lety.
 

V oblasti na okraji Lužic o rozloze asi šesti hektarů dříve stály vzrostlé stromy. "Byla to ale docela nepřístupná, podmáčená lokalita. Po tornádu všechny stromy polehaly. Nechali jsme je vytěžit a zpracovat studii jak lokalitu proměnit, abychom ji zpřístupnili lidem a vzniklo místo k relaxaci," sdělil Buchta. Návrh vytváří základní okružní pěší trasu, která zajišťuje průchod územím a navázání na cyklostezku v severní a severozápadní části i propojení k volnočasovému areálu.

V centrální části vznikla přírodní vodní plocha, která směrem k jihu přechází do soustavy tůněk a mokřadů. Celý vodní systém je propojen s rybníky v severní části, přepadem pak s rybníkem Lužák. Na vodní a mokřadní plochy navazuje louka, poblíž které je přírodní dětské hřiště a pumptrack.

"Součástí je i pobytové molo nebo pozorovatelna, z které lze sledovat život ve vodě nebo ptáky. Nechali jsme také vysázet 2500 stromů a 3500 keřů," doplnil místostarosta. Od obytné zóny je rekreační území odděleno hustší výsadbou, část plochy v blízkosti zahrádek tvoří ovocný sad. Práce za 30 milionů korun hradí z poloviny Státní fond životního prostředí, více než sedmi miliony korun přispěl kraj a peníze poskytly také tři nadace. Zbytek pokryjí peníze ze sbírky, která v souvislosti s tornádem vznikla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist