https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-malochovu-drubeze-na-novojicinsku-zjistili-veterinari-ohnisko-ptaci-chripky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V malochovu drůbeže na Novojičínsku zjistili veterináři další ohnisko ptačí chřipky

12.1.2024 23:18 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V malochovu drůbeže v obci Trnávka na Novojičínsku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky. Chovatel ve čtvrtek nahlásil úhyn osmi z 20 chovaných slepic, nákazu následně potvrdily výsledky vyšetření odebraných vzorků. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 12 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech.
 

"Krajská veterinární správa také v případě tohoto ohniska využije možnost nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nevyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele," uvedl Vorlíček.

Jednou z podmínek pro využití této výjimky dané evropskou legislativou je to, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z chovu je minimální. "SVS přesto znovu apeluje na chovatele drůbeže, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti," uvedl mluvčí.

Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 12 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech. Jeden z nich už byl i v Moravskoslezském kraji - nákaza se potvrdila u chovatele v Ostravě-Staré Bělé. Další případy byly například na jižní Moravě, ve Zlínském kraji nebo na Vysočině. Do Česka se ptačí chřipka začátkem ledna vrátila po osmi měsících.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist