https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-marianskych-laznich-vznika-dendrologicka-stezka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Mariánských Lázních vzniká dendrologická stezka

18.8.2017 11:32 | M. LÁZNĚ (ČTK)
Václav Skalník byl český umělecký zahradník, botanik a představený Mariánských Lázní. V roce 1818 vypracoval pro Mariánské Lázně plán terénních a sadových úprav, v jehož centru se nacházel park, kolem kterého pak komponoval zástavbu. Ilustrační foto stromu v Mariánských lázních.
Václav Skalník byl český umělecký zahradník, botanik a představený Mariánských Lázní. V roce 1818 vypracoval pro Mariánské Lázně plán terénních a sadových úprav, v jehož centru se nacházel park, kolem kterého pak komponoval zástavbu. Ilustrační foto stromu v Mariánských lázních.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Milena Křížová / Použité fotografie pocházejí z webu www.marlazne.cz, databanky fotografií města Mariánské Lázně.
V mariánskolázeňských parcích začala pro návštěvníky vznikat nová dendrologická stezka. S jejím budováním začali pracovníci odboru životního prostředí městského úřadu u příležitosti 200. výročí založení městských parků Václavem Skalníkem. V budoucnu by měl vzniknout komplexní informační systém, kde budou moci zájemci získat veškeré informace o zajímavých stromech a dřevinách ve městě. V tiskové zprávě o tom informovala Michaela Matznerová ze spolku Miluju lázně.
 

"Prvním krokem při tvorbě stezky bylo označení víc než stovky zajímavých nebo významných dřevin. Tyto jmenovky byly originálně navrženy a vyrobeny ve spolupráci s místní umělkyní Nelou Havlíčkovou, která se věnuje výrobě porcelánových objektů," uvedla Matznerová. Celkem bylo zatím označeno 110 kusů dřevin.

Do budoucna by pracovníci Správy veřejné zeleně rádi připravili například webové stránky, kde by bylo možné jednotlivé dřeviny najít a dočíst se o nich různé zajímavé informace. V plánu je také dendrologickou stezku doplnit několika informačními tabulemi přímo v parcích, kde se návštěvník dozví, kudy trasa vede, kde se na trase zajímavé stromy nacházejí nebo informace o historii jednotlivých částí parku.

"Park v historickém centru města je zajímavý nejenom svou kompozicí, ale také použitím různých taxonů (skupin). Navíc u asi 15 až 20 kusů označených dřevin je předpokládaný věk kolem 200 let, což znamená, že jsou v parku ještě z doby založení Václavem Skalníkem," doplnila Matznerová.

Václav Skalník byl český umělecký zahradník, botanik a představený Mariánských Lázní. V roce 1818 vypracoval pro Mariánské Lázně plán terénních a sadových úprav, v jehož centru se nacházel park, kolem kterého pak komponoval zástavbu. Obdiv k jeho zdejším úpravám vyjadřoval například Johann Wolfgang von Goethe. Ve vedení Mariánských Lázní působil 19 let, zasloužil se například o založení veřejné lázeňské nemocnice.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist