V Marrákeši by měla být dokončena dohoda o ochraně klimatu
Kjótský protokol má vstoupit v platnost tehdy, až jej ratifikují parlamenty alespoň 55 zemí světa, které budou reprezentovat alespoň 55 procent světových emisí oxidu uhličitého (CO2). Z tohoto důvodu bylo nutné, aby se dohodou o konkrétních způsobech naplňování protokolu souhlasily zejména průmyslově vyspělé země. Na předchozích dvou zasedáních (COP6a a COP6b) v Haagu a Bonnu se podařilo po složitých jednáních přijmout kompromisní návrh, díky němuž by se do roku 2012 měly snížit světové emise CO2 zhruba o 2 procenta oproti roku 1990.
Jediným signatářem Protokolu, který nepřistoupil na dohodu z Bonnu, byly Spojené státy. "V Marrákeši chceme dokončit práce na detailním popisu pravidel a metod, jak uvádět do praxe dohodu z Bonnu," řekl dnes novinářům výkonný tajemník UNFCCC Michael Zamit Cutajar. Jasně daná pravidla budou podle Cutajara motivovat průmysl i ostatní odvětví hospodářství, aby do investovali do nízkouhlíkových technologií (tj. do technologií s nižším i emisemi CO2).
Podle nizozemského ministra životního prostředí Jana Pronka, který COP6 předsedal, je reálné, že by Kjótský protokol mohl vstoupit v platnost na podzim příštího roku - do zářijového Summitu Země (Světový summit pro trvale udržitelný rozvoj), který proběhne v jihoafrickém Johannesburgu.
Jednání COP7 budou probíhat v Kongresovém paláci v Marrákeši (Palais des Congres de Marrakech) a předsedat jim bude marocký ministr životního prostředí, územního plánování a bydlení Mohamed Elyazghi. Od 29. října do 6. listopadu budou jednat jednotlivé národní delegace v pracovních skupinách a konference bude završena ve dnech 7. - 9. listopadu ministerskou částí na nejvyšší úrovni.
reklama