https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mhd-v-nachode-jezdi-jen-autobusy-na-elektrinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V MHD v Náchodě jezdí jen autobusy na elektřinu

4.10.2018 00:30 | NÁCHOD (ČTK)
Městskou hromadnou dopravu ve dvacetitisícovém Náchodě od včerejška zajišťují dva elektrobusy místo dosavadních autobusů na naftu.
Městskou hromadnou dopravu ve dvacetitisícovém Náchodě od včerejška zajišťují dva elektrobusy místo dosavadních autobusů na naftu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Městskou hromadnou dopravu ve dvacetitisícovém Náchodě od včerejška zajišťují dva elektrobusy místo dosavadních autobusů na naftu. Elektrobusy celkem za 18 milionů korun pořídila náchodská dopravní firma CDS, která pro město Náchod MHD provozuje. Na koupi elektrobusů firma získala dotaci 15 milionů korun z evropského programu IROP. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Město Náchod se tak v hradeckém kraji připojilo k Trutnovu, Vrchlabí a Hradci Králové, které se také rozhodly pro provoz MHD elektrobusy.
 

Elektrobusy do Náchoda dodala společnost SOR Libchavy. Vozy jsou nízkopodlažní a bezbariérové, vybavené informačním systémem, wi-fi zdarma a USB nabíječkami mobilních zařízení. MHD v Náchodě tvoří dvě linky, které vedou z centra směrem na Babí a Pavlišov a z centra kolem nemocnice do čtvrtí Staré Město a Bražec. "Náchod se díky této obnově vozového parku řadí mezi velmi málo okresních měst v ČR této velikosti, která na linkách MHD provozují elektrobusy," uvedl starosta Jan Birke (ČSSD).

Největší dotacemi podpořenou investici do elektromobility udělal v hradeckém kraji Hradec Králové, jehož městský dopravní podnik letos pořídil 20 elektrobusů a devět trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem. Investice činila 367 milionů korun a podíl vozů na elektřinu v hradecké MHD se díky ní zvýšil na 50 procent z původních 27 procent.

V jednatřicetitisícovém Trutnově budou do konce roku jezdit jen nové autobusy na elektřinu a stlačený zemní plyn. Kompletní obměna vozového parku, který dosud tvoří autobusy na naftu a plyn, přijde zhruba na 83 milionů korun. Provozovatel MHD v Trutnově, firma Arriva Východní Čechy, na nákup čtyř elektrobusů a tří kloubových autobusů na stlačený zemní plyn získala evropskou dotaci ve výši 85 procent.

V krkonošském Vrchlabí je městská hromadná doprava bezemisní od září, kdy na linkách začaly jezdit dva elektrobusy. Za 23 milionů korun je pořídila firma KAD, která ve Vrchlabí provozuje městskou hromadnou dopravu. Dotace činila přes 16 milionů korun. "Věříme, že vyšší pořizovací náklady budou vykompenzovány levnějším provozem a ve finále tak dosáhneme průměrných úspor ve výši desítek tisíc korun ročně," uvedl starosta Vrchlabí Jan Sobotka (ZVON).reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist