https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mikulcicich-zacala-vysadba-stromu-v-miste-ktere-znicilo-cervnove-tornado
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Mikulčicích začala výsadba stromů v místě, které zničilo červnové tornádo

30.11.2021 12:13 | MIKULČICE (ČTK)
Bouřka s kroupami o velikosti míčků a tornádem o rychlosti kolem 300 kilometrů za hodinu se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek.
Bouřka s kroupami o velikosti míčků a tornádem o rychlosti kolem 300 kilometrů za hodinu se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek.
Foto | Vratislav Zpěvák
V polovině listipadu začala výsadba nových stromů v Mikulčicích na Hodonínsku, které zasáhlo v červnu tornádo a kromě domů poničilo i zeleň. V první fázi se vysadí 38 stromů, především lípy a javory, uvedla tehdy děkanka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Alena Salašová. Charakter výsadby navrhli právě odborníci z univerzity. Starosta Mikulčic Josef Dvořáček ČTK řekl, že výsadba je pro obec důležitá a po tornádu to platí dvojnásob.
 

Nové stromy budou v lokalitě Břízky na okraji obce poblíž sportovního areálu. "Na této ploše zůstalo po tornádu jen několik torz, takže se budeme snažit postupně obnovit relativně velký porost. Sázíme lípy, protože ty byly poškozeny tornádem, a vzhledem k podmínkám ještě javor babyka, což je velice typická dřevina zemědělské krajiny," uvedla Salašová.

Na místo se vrátí alej, která zde v minulosti byla. "Je to písčitá lokalita, se kterou jsme se museli dost poprat. Dřevinám pomůžeme hydroabsorbenty, aby se mohly lépe uchytit. Druhový výběr je dost podmíněný suchou lokalitou," objasnila Salašová. Na výsadbu jsou určeny vzrostlé stromy vysoké tři až čtyři metry s obvodem kolem 14 až 16 centimetrů.

Výběr lokality souvisí s plánovanou obnovou vedení inženýrských sítí. "Sázeli bychom i jinde, ale tam má přednost instalace kabeláže, takže jsme museli hledat území, kde nebudou výkopy. Pro nás je teď klíčový jakýkoliv vysazený strom, opravený pomník, kousek hřbitovní zdi. Díky tomu se postupně vracíme k normálu, i když jizva v duši už navždycky zůstane," uvedl Dvořáček, který je sám absolventem Mendelovy univerzity.

Odborníci z univerzity se budou podílet na renovaci zeleně i v podobně zasažené obci Hrušky, kde studenti navrhnou revitalizaci centrálního parku. "Jejich práce bude unikátní v zadání, se kterým se zatím v Česku krajinářští architekti běžně nesetkávají. Studenti se budou muset vyrovnat nejenom s důsledky poškození území tornádem, ale také s nejnovějšími požadavky, které souvisí s klimatickou změnou a obecně extrémními výkyvy počasí," nastínil mluvčí univerzity Filip Vrána.

Bouřka s kroupami o velikosti míčků a tornádem o rychlosti kolem 300 kilometrů za hodinu se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Vyžádalo si šest životů a poničilo 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist