https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mlade-boleslavi-budou-mit-na-podzim-prvni-medovinu-z-mestske-vcelnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice

28.4.2024 00:59 | MLADÁ BOLESLAV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
 

První tři úly jsou v zahradě komunitního centra od roku 2020, sklízet začali včelaři o rok později. S výrobou medoviny loni začali díky vysokému výnosu. "Od podzimu máme založeno 30 litrů. Orientační měření ukazuje, že medovina úspěšně vykvasila. Nyní ji čeká půl roku zrání. Finální výrobek okořeněný skořicí, hřebíčkem a badyánem ochutnáme na závěr letošní sezony na podzim," řekl Weiss.

Letos mají organizátoři kroužku v plánu začít s chovem včelích matek, znovu připravovat medovinu a renovovat úly. Kroužkem projde každoročně deset až 20 zájemců. "Někteří si na kroužku včelaření nejprve vyzkoušeli, pak se odhodlali k pořízení vlastních včel, následně chodili na kroužek už pouze kvůli vybraným tématům, jako je třeba léčení a boj proti varroáze, a později už včelařili zcela samostatně," řekl Weiss.

Podle mluvčí města Šárky Charouskové je městská včelnice přínosem z vícero důvodů. "Podporuje komunitní aktivity v Klementince, je to jedna z těch volnočasových aktivit, která je skutečně od počátku mezigenerační. Benefitem je i originální propagační předmět, který díky tomu vznikne a který všichni partneři oceňují," řekla Charousková. Mladá Boleslav si už několik let vyrábí také vlastní víno, Boleslavské cuvée. Městská vinice vznikla nad Ptáckou ulicí v roce 2014.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist