https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-moravskem-krasu-se-zajemcum-zpristupni-dalsi-jeskyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Moravském krasu se zájemcům zpřístupní další jeskyně

21.6.2017 04:00 | OSTROV U MACOCHY (ČTK)
Do pěti "hlavních" jeskyní se loni podívalo téměř 363.000 lidí, do tří neupravených jich zamířily stovky. V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha (na obrázku). / ilustrační foto
Do pěti "hlavních" jeskyní se loni podívalo téměř 363.000 lidí, do tří neupravených jich zamířily stovky. V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha (na obrázku). / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se zájemcům otevře neupravená jeskyně Bertalánka. Budou ji moci navštívit zatím tři dny v týdnu. Provozovat ji bude firma Speleoart, která včera jeskyni ukázala novinářům.
 

Pro zájemce je běžně přístupných pět jeskyní s vybudovanými chodníčky a osvětlením, tedy Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek. Vedle nich mohli lidé po dohodě donedávna navštívit i tři neupravené jeskyně, a to Rudické propadání u Brna, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovskou propast. Letos na jaře se k těmto přírodním jeskyním přidala i jeskyně Horizont u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.

Bertalánka se pro návštěvníky otevře v sobotu. "Jde o trasu rodinného charakteru. V jeskyni nejsou žádné betonové chodníčky, žádné světlo. Návštěvníci u vstupu dostanou kombinézu a přilbu s čelovkou. Nejde o to, co tam uvidí, ale o zážitek, jak se cítí jeskyňář," řekl ČTK za firmu Aleš Dočkal.

Jeskyni zájemci najdou nedaleko vchodu do Punkevních jeskyní, vedle spodní stanice lanovky na Macochu. Průchod jeskyní podle Dočkala trvá asi 30 minut. Pro letošní rok je v plánu zkušební provoz, jeskyně bude o prázdninách otevřená v úterý, čtvrtek a v sobotu od 12:00 do 15:00. Není se třeba nikde registrovat, podle Dočkala bude u vchodu v otevírací hodinu vždy někdo přítomný a vstup do jeskyně umožní. Vstupné je 250 Kč na osobu včetně dětí, rodinné 750 Kč. Dočkal očekává, že letos by se do jeskyně mohlo podívat asi 500 lidí.

Do pěti "hlavních" jeskyní se loni podívalo téměř 363.000 lidí, do tří neupravených jich zamířily stovky. V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist