https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nemecku-vybili-kvuli-ptaci-chripce-77-000-kusu-drubeze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Německu vybili kvůli ptačí chřipce 77 000 kusů drůbeže

28.12.2016 08:26 | HANNOVER (ČTK)
Na severozápadě Německa se dál šíří agresivní kmen ptačí chřipky H5N8. V posledních dnech kvůli ní na farmách v Dolním Sasku vybili celkem 77 000 krocanů, kuřat a kachen, informovala německá média. Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila v řadě evropských zemí včetně Nizozemska, Dánska, Maďarska nebo Řecka.
 

Vybíjení desetitisíců kusů drůbeže zahájili na severozápadě Německa už během vánočních svátků. Celkem se opatření dotklo sedmi velkochovů. Na některých se nákaza přímo potvrdila a další byly s postiženými farmami v kontaktu.

Už v listopadu museli v Dolním Sasku, které je považováno za centrum německého drůbežářství, vybít více než 30 000 kusů drůbeže ve velkochovech. Už tehdy úřady nařídily, aby chovatelé drůbež držely v uzavřených prostorech.

Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila také na farmách v Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku či Chorvatsku. Dnes případ nákazy vysoce nakažlivým virem ptačí chřipky H5N8 u volně žijící labutě potvrdilo Řecko.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.

Chřipkový kmen H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist