https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-new-yorku-zaseda-pripravny-vybor-summitu-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V New Yorku zasedá přípravný výbor Summitu Země

1.2.2002 09:42 | NEW YORK/PRAHA (EkoList)
V New Yorku probíhá od pondělí 28. ledna Summit přípravného výboru světové konference o trvale udržitelném rozvoji, která se bude konat na přelomu srpna a září tohoto roku v jihoafrickém Johannesburgu pod názvem "Summit Země 2002". Úkolem zástupců vlád, podnikatelské sféry a dalších skupin na newyorském setkání, které potrvá až do pátku 8. února, je pokusit se identifikovat praktické způsoby, které by mohly, realistickou cestou, zlepšit globální ekonomické, sociální a environmentální podmínky.
 

Logo Summitu Země 2002Všechna přípravná jednání k Summitu Země, která v současnosti probíhají, mají společný základ. Účastníci se vesměs shodují, že je od čeho se odrazit. Oním odrazovým můstkem je tzv. Agenda 21 - jakýsi akční program trvale udržitelného rozvoje, který přijaly účastnické země Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v brazilském Rio de Janeiru v roce 1992.

Právě skutečnost, že Agenda 21 nebyla naplněna dostatečně, je jedním z hlavních bodů jednání připravovaného johannesburského summitu OSN. "Rio nám dalo nástroj, Johannesburg by měl vést k činům," komentoval to předseda přípravného výboru Emil Salim z Indonésie. "My jako vlády víme, kde jsou problémy. Teď je třeba se zaměřit na hledání jejich řešení," dodal.

Ve své poslední zprávě, kde definoval základní úkoly Summitu glosoval stejný problém, také generální tajemník OSN Kofi Annan, když řekl, že implementace Agendy 21 šla posledních 10 let pomaleji, než se očekávalo, a přitom reálná situace se v mnoha ohledech spíše ještě zhoršila.

Ve zmíněné zprávě nabídl Annan zároveň desetibodový akční plán, který by mohl Summit přijmout, aby se agenda udržitelného rozvoje mohla pohnout kupředu. Sestává z bodů, které se snaží vymezit problémy, související s ekonomickou globalizací, bojem s chudobou, změnou neudržitelných vzorců spotřeby a výroby, zdravím, získáváním energie, udržitelným managementem ekosystémů a biodiverzity, nedostatkem pitné vody, finanční politikou a dostupností nových technologií, iniciativou na pomoc Africe a mezinárodní záštitou nad trvale udržitelným rozvojem.

Po tomto zasedání přípravného výboru se bude konat ještě jedno, také v New Yorku od 25. března do 5. dubna. V přípravách na Summit Země pak bude následovat přípravné setkání na ministerské úrovni, které je plánováno na 27. května až 7. června do indonéské Jakarty.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist