https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nive-kunratickeho-potoka-v-prazskem-braniku-bude-novy-biotop
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V nivě Kunratického potoka v pražském Braníku bude nový biotop

22.1.2023 01:16 | PRAHA (ČTK)
Cílový stav vodního biotopu v Braníku.
Cílový stav vodního biotopu v Braníku.
Zdroj | MČ Praha 4
Radnice Prahy 4 zahájila v nivě Kunratického potoka v Braníku v ulici Za Mlýnem stavbu takzvaného biotopu, tedy vodní plochy s rostlinami a živočichy. Cílem je vytvořit útočiště pro organizmy vázané na čistou vodu a bude sloužit k posílení druhové diverzity. Biotop bude napájen z nedaleké studny a voda následně poteče do Kunratického potoku, nebude ke koupání, řekl radní Tomáš Hrdinka (ANO). Fungování biotopu podle něj zaplatí radnice ze svého rozpočtu. Náklady na vybudování biotopu jsou 6,9 milionu korun, dokončen bude letos.
 
"Do začátku léta by mohlo být včetně navazujících vegetačních úprav hotovo," uvedl radní.

Vodní plocha bude mít rozlohu 240 metrů čtverečních, její maximální hloubka bude 1,8 metru. Objem vodní nádrže bude 350 metrů krychlových. Na rozdíl od biotopu na Lhotce nebude tento určen ke koupání.

Kromě ochrany přírody poslouží okolí biotopu k odpočinku. Vedle laviček zde bude umístěn také informační panel, který kolemjdoucí bude informovat o adaptačních opatření v městské krajině a o klimatickém závazku hlavního města, který v uplynulých letech přijali městští zastupitelé a podle kterého chce Praha snížit emise CO2 do roku 2030 o 45 procent.

Biotop je uměle založené jezírko, na jehož dno je umístěna fólie s drenáží. Voda se v něm chemicky neupravuje, ani není tzv. mrtvá, ale čistí se pomocí kořenových systémů a mikroorganismy, které v ní žijí. Koupací biotopy jsou v metropoli například na Lhotce či v Radotíně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist