https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-norsku-se-v-zari-prodalo-rekordni-mnozstvi-elektromobilu-hlavne-od-tesly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Norsku se v září prodalo rekordní množství elektromobilů, hlavně od Tesly

1.10.2021 18:34 | OSLO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Blomst / Pixabay
V Norsku se v září prodalo rekordní množství elektromobilů. Jejich podíl na všech 17 992 prodaných vozech vystoupil na 77,5 ze 61,5 procenta loni. Největší zájem byl o modely od výrobce Tesla. S odvoláním na norský svaz pro silniční dopravu OFV to dnes uvedla agentura Reuters.
 

Norsko chce jako první země na světě ukončit prodej vozů na benzín a na naftu. Přestat je zákazníkům nabízet hodlá od roku 2025. Elektromobily jsou v této severské zemi, která je významným producentem ropy, osvobozeny od daně, kterou musejí platit kupující spoléhající na fosilní paliva.

Nejprodávanějším modelem byl minulý měsíc Model Y od americké automobilky Tesla. Tento sportovně-užitkový vůz získal 19,8procentní podíl na trhu. Za ním následoval Model 3 stejného výrobce s podílem 12,3 procenta. Třetí místo obsadil model Škoda Enyaq s tržním podílem 4,4 procenta.

Norsko se loni stalo první zemí na světě, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzínový, naftový či hybridní pohon. Podíl prodaných elektromobilů činil 54,3 procenta. Deset let předtím to ještě bylo pouhé jedno procento.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist