https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nove-rezervaci-u-rokycan-porodila-samice-zubra-mlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V nové rezervaci u Rokycan porodila samice zubra mládě

4.6.2020 16:47 | ROKYCANY (ČTK)
Koně i samice zubra dodala na Rokycansko organizace Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku založila rezervaci velkých kopytníků. Ilustrační obrázek
Koně i samice zubra dodala na Rokycansko organizace Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku založila rezervaci velkých kopytníků. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Překvapení se tento týden dočkal zřizovatel a majitel přírodní rezervace Vojenské cvičiště u Rokycan Robert Beneš. Jedna z mladých samic zubra evropského, které v lednu přivezl z rezervace v Milovicích, přivedla na svět mládě. O tom, že je březí, nikdo nevěděl. Na divoce žijícím zvířeti nebylo nic poznat. Mládě se narodilo asi v neděli odpoledne, upozornili na to lidé, řekl Beneš ČTK.
 

Samice se o tele stará, drží se s ním v ústraní. Vzhledem k tomu, že jde o divoká zvířata, není zatím jasné pohlaví mláděte. Stádo v padesátihektarové ohradě, která je v místě bývalého vojenského areálu, tak nyní sestává ze tří krav, telete a samce, kterého přivezli chovatelé 20. května ze zoo Tábor. Po čase v oddělené ohradě se už připojil k samicím. "Spojení bylo úplně bez problémů, přirozené. S příchodem mláděte jsou teď všichni ostražitější. Jeho matka ho vždycky nakrmí a schová do trávy a s odstupem ho sleduje," popsal Beneš. Mládě ho překvapilo, první telata čekal v ohradě nejdříve příští rok od samce z Tábora.

Úkolem zubrů a také šesti hřebců divokých koní a několika jelenů a laní je udržovat spásáním vegetace a pohybem v terénu evropsky významnou lokalitu Natura 2000. Činností armády vzniklo unikátní prostředí, kde se daří chráněným živočichům i vzácným rostlinám. Žije tam vzácná kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý, ropucha obecná a čolek obecný. Rostou tam kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší nebo žluťuchy lesklé. Pozemek koupil Beneš od armády původně ke spekulaci, pak se ale rozhodl zřídit tam rezervaci s divokými zvířaty.

Koně i samice zubra dodala organizace Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku založila rezervaci velkých kopytníků. Narození mláděte v Rokycanech překvapilo i ředitele České krajiny Dalibora Dostála. "Zubři žijí divoce a ani zkušení veterináři z Polska, kteří s nimi mají velké zkušenosti, nedokážou s jistotou říci, jestli je samice březí," řekl. Do Rokycan odjely na jaře mladší samice, které už by také mohly mít potomky. Březost trvá devět měsíců, není tak vyloučeno, že v Rokycanech by se mohlo narodit ještě další mládě. V milovické rezervaci se rodí mláďata většinou v květnu a červnu, letos zatím přišla na svět tři. Tamní stádo tak aktuálně čítá 24 jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist