https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-novem-meste-nad-metuji-zpristupnili-zameckou-lipovou-alej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Novém Městě nad Metují zpřístupnili zámeckou lipovou alej

3.5.2019 00:15 | NOVÉ MĚSTO N.MET. (ČTK)
Lipová alej je zpřístupněna stejně jako další části zámecké zahrady, tedy v květnu, červnu a v září od úterý do neděle od 9:00 až 16:00. V červenci a v srpnu denně od 9:00 do 17:00.
Lipová alej je zpřístupněna stejně jako další části zámecké zahrady, tedy v květnu, červnu a v září od úterý do neděle od 9:00 až 16:00. V červenci a v srpnu denně od 9:00 do 17:00.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V areálu zámku v Novém Městě nad Metují je od středy otevřená část zámecké zahrady s lipovou alejí na bývalém obranném valu, která byla několik let návštěvníkům nepřístupná. První den přilákala asi 200 lidí. Řekl to správce novoměstského zámku Ondřej Daněk. Obnova aleje a mobiliáře stála tři miliony korun, 95 procent nákladů hradila evropská dotace.
 

"Dnešní návštěvnost zámku byla okolo stovky lidí, na státní svátek jde ale o průměrnou návštěvnost. Do lipové aleje přišlo dnes asi 200 lidí, to je na začátek slušné. Myslím, že zpřístupnění aleje je vnímáno ve městě pozitivně. Lidé se tam dnes slunili na lavičkách, okukovali to, užívali si slunečného dne," řekl ve středu Daněk.

Úpravy zeleně a další práce na bývalém valu se dělaly loni a skončily koncem listopadu 2018. "Některé stromy ve špatném stavu bylo nutné z důvodu bezpečnosti pokácet, tři nejstarší lípy ale nadále budou představovat svědectví dob dávno minulých. Díky nově vysazeným kusům počet dřevin vzrostl. Alej o délce 115 metrů tvoří 36 stromů z toho 11 je nově vysazených," řekl Daněk.

Restaurátoři opravili v aleji sochu svatého Václava, vznikly nové mlatové cestičky, byly vysazeny okrasné rostliny, přibyly odpadkové koše a lavičky. "Novinkou je i osvětlení aleje, budovy špýcharu a věže Zázvoky, dvě bezpečností kamery a rozvod vody pro zavlažování," uvedl Daněk.

Zámek v Novém Městě patří potomkům šlechtického roku Bartoňů-Dobenínů. Alej nese nově jméno Pat Bartoňové-Dobenínové, manželky restituenta zámku Josefa Mariana. "Po přestěhování z USA do Nového Města nad Metují se aktivně věnovala péči o zámeckou zahradu," uvedl Daněk.

Lipová alej je zpřístupněna stejně jako další části zámecké zahrady, tedy v květnu, červnu a v září od úterý do neděle od 9:00 až 16:00. V červenci a v srpnu denně od 9:00 do 17:00. "Pokud je špatné počasí, prší, tak zahradu kompletně zavíráme. Je to tam pak podmáčené a lidé stejně nechodí. Vstup do zahrady není zpoplatněn," řekl Daněk.

Historie opevnění v této části města je dlouhá. Hradby s navazujícím valem v severozápadní části opevnění vznikly v 16. století, zřejmě na místě starší hradby. Obranné využití této části opevnění skončilo do poloviny 17. století a v 18. století byl val upraven na park s dřevěným letohrádkem, který se nedochoval. Byl zbořen pro špatný stav v roce 1841. Val je dodnes zakončen věží Zázvorka, která sloužila jako městská šatlava.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy a vstup do věže Máselnice. Ročně ho navštíví okolo 22.000 lidí. Zahrada má ještě vyšší návštěvnost. V zimě od listopadu do konce března jsou prohlídky pro skupiny možné na objednání.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist