https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-novem-parku-v-praze-7-budou-piknikova-mista-i-nova-zelen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V novém parku v Praze 7 budou pikniková místa i nová zeleň

20.2.2021 01:01 | PRAHA (ČTK)
Tady bude park U vody.
Tady bude park U vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V novém parku U vody mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků na Praze 7 budou vysázeny ovocné stromy, vzniknou pikniková místa a nové vodní prvky. Radnice Prahy 7 vybrala v architektonické soutěži vítězný návrh, kterým se stal projekt ateliéru YYYY, sdělil mluvčí radnice Martin Vokuš. Městská část vybírala s celkem 20 návrhů, které budou v březnu k vidění ve vestibulu radnice v ulici U Průhonu.
 

"Snažili jsme se vybrat takové řešení, které by využilo potenciál jednoho z mála nevyužitých míst a které umožňuje volný pohyb kolem vody. Nechtěli jsme zde vytvořit předefinovaný nábřežní park, ale funkční veřejný prostor, který bude schopen dynamicky reagovat na proměňující se způsob užívání místa ze strany obyvatel a zároveň bude součástí budoucího živého zeleného pásu nábřeží kolem celých Holešovic," uvedla místostarostka Lenka Burgerová (Praha 7 Sobě).

Vítězný návrh počítá se zachováním zeleně přírodního charakteru, která bude doplněna výsadbou připomínající dřívější ovocné sady. Dominantou budou otevřené travnaté plochy.
Vítězný návrh počítá se zachováním zeleně přírodního charakteru, která bude doplněna výsadbou připomínající dřívější ovocné sady. Dominantou budou otevřené travnaté plochy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Vítězný návrh počítá se zachováním zeleně přírodního charakteru, která bude doplněna výsadbou připomínající dřívější ovocné sady. Dominantou budou otevřené travnaté plochy, které doplní piknikové stoly, ohniště či lavičky s výhledem na řeku. Nové vodní prvky budou zásobeny vodou z Vltavy.

Součástí nového parku bude také prostor pro komunitní zahrádky, sportoviště a další volnočasové aktivity. Zachovány budou stopy minulosti, tedy industriální prvky jako jsou repasované drážní lampy či koleje. Vzhledem k tomu, že se jedná o záplavové území, nemohou zde být žádné stavby.

Radnice nyní vyzve vítěze soutěže, aby dopracoval studii parku. Zároveň s ním městská část uzavře smlouvu o dílo na kompletní projektovou dokumentaci.

Radnice již nechala v minulosti ze zmíněného území odstranit betonové panely, které pokrývaly značnou část pozemku, a zlepšil se tak přístup do parku. Odstraněny byly také kusy železa nebo zbytky staveb.

Všechny návrhy přihlášené do soutěže městská část vystaví v přízemí budovy radnice. Kvůli pandemii nemoci covid-19, ale nebudou moci lidé vstoupit dovnitř. Panely s návrhy proto budou umístěny tak, aby byl vidět z ulice skrz prosklený vchod.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist