https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-okoli-lipna-letos-naraz-kvete-nekolik-druhu-ohrozenych-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V okolí Lipna letos naráz kvete několik druhů ohrožených rostlin

22.6.2018 00:30 | VOLARY (ČTK)
Kosatec sibiřský (na obrázku) se v lokalitách poblíž lipenské přehrady vyskytuje v rozsahu, který je z celorepublikového hlediska výjimečný.
Kosatec sibiřský (na obrázku) se v lokalitách poblíž lipenské přehrady vyskytuje v rozsahu, který je z celorepublikového hlediska výjimečný.
V okolí lipenské nádrže a v některých částech Šumavy kvete v těchto dnech díky teplému jaru najednou několik druhů vzácných rostlin. Lidé tak mohou ve stejný den spatřit například květy kosatce sibiřského a lilie cibulkonosné, což se v jiných letech nepodaří. Navíc kosatec sibiřský se v lokalitách poblíž lipenské přehrady vyskytuje v rozsahu, který je z celorepublikového hlediska výjimečný. Řekl to předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
 

"Jedná se o plochu o rozloze desítek arů. V podobném množství se kosatec sibiřský nikde jinde v republice nenachází," uvedl Mánek. Dodal, že tento silně ohrožený rostlinný druh má právě v okolí lipenské nádrže ideální podmínky. "Jde o kombinaci slatiny, rašeliny a dostatečné vlhkosti," řekl.

Ve výjimečně velkém rozsahu kvete ve stejných lokalitách také jestřábník oranžový. I v tomto případě se podle Mánka rostlina na podobně rozsáhlých plochách jinde v Česku nenachází. "Letošní teplé jaro a začátek léta způsobil, že se květinám opravdu daří a také dříve rozkvetly i ty, které kvetou standardně později," uvedl.

Louky plné různorodých rostlin lidé v těchto dnech najdou například v okolí Stožce, Soumarského mostu, Českých Žleb nebo Volar na Prachaticku. Kromě kosatce, jestřábníku a lilie jde rovněž o mléčivec alpský nebo hvozdík kropenatý. Většinou jsou to ohrožené nebo vzácné druhy. Mánek dodal, že kombinace kvetoucích rostlin vydrží přibližně do konce června.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist