https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-okrese-plzen-jih-propukla-epidemie-tularemie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V okrese Plzeň-jih propukla epidemie tularemie

11.1.2001 19:50 | PLZEŇ (ČIA)
Epidemie tularemie, zvané také zaječí mor, propukla v Chlumčanech v okrese Plzeň-jih. Zdravotníci již zaznamenali tři desítky nemocných, včetně dětí. Osm pacientů s akutním onemocněním a vážnějším průběhem choroby přijala Fakultní nemocnice v Plzni, několik jich hospitalizovala i další zdravotnická zařízení.
 

Hygienikům se podařilo zjistit pravděpodobný zdroj, kterým je zřejmě vodovodní řad místních keramických závodů. Z toho odebírá vodu i několik okrajových bytovek Chlumčan. "Zítra mají přijet specialisté, aby odebrali vzorky a zjistili, kudy do vody infekce pronikla. Zatím je zakázán její odběr. Naštěstí žádný z pacientů není ve vážném zdravotním stavu," uvedl závodní lékař Chlumčanských keramických závodů Svatopluk Kováč.

Tularémie je nakažlivé onemocnění, které postihuje hlavně hlodavce, včetně zajíců, a přenáší se i na člověka. Ten se může nakazit například prachem z míst výskytu nemocných myší, požitím kontaminované vody nebo přímým kontaktem s nemocnými zvířaty. Choroba se vyznačuje vysokými teplotami provázenými zduřením mízních uzlin a vyžaduje dlouhodobou léčbu. Ve větším rozsahu obvykle propuká v době přemnožení hlodavců. V průměru ale v okresním měřítku onemocní ročně jen několik lidí. Příklad epidemie s několika desítkami nemocných je v českých poměrech výjimečný.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist