https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomouci-startuje-projekt-zalohovanych-kelimku-na-kavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Olomouci startuje projekt zálohovaných kelímků na kávu

30.7.2018 00:12 | OLOMOUC (ČTK)
Kelímky (na obrázku) zatím nabízejí olomoucké kavárny Café La Fée, Kafé Kodó a Naše Café.
Kelímky (na obrázku) zatím nabízejí olomoucké kavárny Café La Fée, Kafé Kodó a Naše Café.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | facebook.com
V Olomouci minulý týden odstartoval projekt zálohovaných kelímků na kávu, je zřejmě prvním v tuzemsku. Jeho cílem je nahradit plastové jednorázové nerecyklovatelné kelímky, kterých se podle odhadů organizátorů projektu spotřebuje ve městě měsíčně 6000 až 8000 kusů. Kávu s sebou zákazníci dostanou do speciálních vratných obalů, které mohou vrátit i na jiných místech. Do systému s názvem Půjčte si kelímek se zatím zapojily tři kavárny, síť by se měla postupně rozšiřovat, řekl v sobotu iniciátor projektu Jan Havránek z Café La Fée.
 

Podle Havránka jde o první systém zálohovaných kelímků na kávu v tuzemsku. "Jsem si jistý, že podobný systém, kde by zároveň mezi sebou kavárny spolupracovaly, v České republice dosud není. Funguje však v Německu. Reakce zákazníků na tuto nabídku jsou pozitivní, když obsluha lidem smysl projektu vysvětlí, 90 procent lidí si vezme kávu s sebou právě do tohoto kelímku," uvedl Havránek.

Systém přirovnává k záloze na lahve, kdy si lidé v jednom obchodě láhev zakoupí a v druhém vrátí. Olomoucké kavárny, které se do projektu zapojily, se snaží vytvořit podobný systém i pro vratné zálohované kelímky na kávu pro celé město. "Jsou vyrobeny z polypropylenu a při správné péči dokážou postupně nahradit až tisíc jednorázových. Navíc jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu a po vyhození mohou opět posloužit jako surovina," doplnil iniciátor projektu.

Systém funguje tak, že si zákazník nechá kávu na cestu s sebou připravit do půjčeného kelímku, za který zaplatí zálohu 50 korun. Ta je mu vyplacena zpět po jeho navrácení. Kelímek je možné poté vrátit klidně i použitý špinavý v kterékoli kavárně zapojené do projektu.

Kelímky zatím nabízejí olomoucké kavárny Café La Fée, Kafé Kodó a Naše Café. Inspiraci a spolupráci našli její zástupci v Německu, kde podobné systémy fungují už několik let a od zástupců tamního projektu CupForCup získali první kelímky a cenné know-how. Olomoučtí iniciátoři plánují nyní vratným systémem pokrýt celé město. "Jsme otevření pro všechny. Věříme, že se zapojí i ostatní kavárny. Za dva týdny plánujeme je postupně obejít," uzavřel Havránek.

Na českých hudebních festivalech už fungují vratné zálohované kelímky na pivo, které rovněž pomáhají snižovat plastový odpad z jednorázových kelímků.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist