https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomouci-vznikl-novy-ekozookoutek-s-mistnimi-i-exotickymi-druhy-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Olomouci vznikl nový Ekozookoutek s místními i exotickými druhy zvířat

10.1.2021 01:30 | OLOMOUC (ČTK)
V Ekozookoutku bude k vidění například ryba nazvaná rypoun Petersonův, která pro orientaci využívá elektrické signály.
V Ekozookoutku bude k vidění například ryba nazvaná rypoun Petersonův, která pro orientaci využívá elektrické signály.
Šest desítek druhů bezobratlých živočichů a sedm desítek druhů obratlovců nabídne nový Ekozookoutek, který vybudovali odborníci z katedry ekologie a životního prostředí přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého. Je v areálu v Olomouci - Holici a přístupný je nejen studentům, ale i veřejnosti. Zastoupeny jsou zde druhy od měkkýšů až po savce, k vidění jsou tuzemské i exotické druhy zvířat, informovali ČTK zástupci fakulty. Živočichové jsou umístěni v akváriích a teráriích.
 

"Ekozookoutek může obohatit výuku studentů a mohl by zaujmout i žáky základních a středních škol. V případě zájmu pro ně můžeme založit i kroužek mladých přírodovědců. V něm by se děti dozvěděly zajímavosti z oborů biologie, ekologie a ochrana životního prostředí," uvedl vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Bořivoj Šarapatka.

V Ekozookoutku jsou k vidění například africké stromové ještěrky rodu Gastropholis, jedovatá užovka heterodon nosatý či ryba nazvaná rypoun Petersonův, která pro orientaci využívá elektrické signály. Spatřit lze i axolotla páskovaného, což je jeden z největších druhů axolotlů, který mimo jiné vděčí za jméno Aztékům. "Návštěvníky jistě zaujme i jihoamerický vačnatec, který dokáže zahojit poškozenou míchu, 17 druhů švábů nebo želva nádherná žlutolící, která je schopná přežít zimu i v našich podmínkách," uvedl jeden z autorů ekozookoutku Ivan Hadrián Tuf.

Do budoucna katedra ekologie a životního prostředí uvažuje i o jeho rozšíření. "Příští rok by tak mohla být sbírka obohacena o naše druhy členovců, měkkýšů, kroužkovců, obojživelníků a plazů. Jsme rádi, že vzniklo místo, ve kterém se budou potkávat nejen studenti, ale i děti, učitelé a další lidé se zájmem o přírodu a ekologii," doplnil Lukáš Weber z katedry ekologie a životního prostředí.

Samotná zvířata pocházejí zejména ze soukromých prostředků členů katedry nebo byla darována a zapůjčena partnery, mezi kterými je Zoologická zahrada Olomouc, Ornis Přerov, Insect-Farm či Natura servis v Hradci Králové. Vznik Ekozookoutku byl podpořen i projektem Inovace výuky zoologických předmětů katedry ekologie a životního prostředí, který umožnil nákup potřebného vybavení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist