https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomoucke-zoo-se-narodila-tri-mladata-oblibenych-surikat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V olomoucké zoo se narodila tři mláďata oblíbených surikat

12.12.2020 00:52 | OLOMOUC (ČTK)
Olomoucká zoo chová surikaty zhruba pět desítek let.
Olomoucká zoo chová surikaty zhruba pět desítek let.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Olomouc
Tři mláďata surikat se na podzim narodila v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která od 70. let minulého století úspěšně odchovala zhruba stovku těchto neposedných zvířat. Mláďata se už začlenila do skupiny surikat a neztratí se ani při společném krmení, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
 

Ošetřovatelům se zatím ještě nepodařilo s jistotou určit pohlaví mláďat. "Pravděpodobně se jedná o dva samečky a jednu samičku," uvedla zooložka Libuše Veselá. Ve skupině surikat jsou přesně rozdělené role. Hlavní slovo má dominantní pár, který se stará o rozmnožování. Ostatní členové skupiny mají na starost mláďata či střežení teritoria před vetřelci.

"Dominantní samice po porodu mláďat brzy opět zabřezne, proto se o její dřívější mláďata musí starat ostatní členové kolonie. První čtyři týdny žijí mláďata v noře a živí se mateřským mlékem, které však nemusí být jen od jejich matky, ale i od jiné samičky ze skupiny, které se mléko tvoří," řekla Gronská. Samostatná jsou mláďata ve věku dvou až tří měsíců.

Olomoucká zoo chová surikaty zhruba pět desítek let. Zpočátku o odchovaných mláďatech nebyla vedena přesná evidence. "Je proto těžko říct, kolik jich olomoučtí chovatelé úspěšně odchovali. Lze odhadnout, že počet by se mohl pohybovat kolem stovky," podotkla Gronská.

Malé a aktivní šelmy se přirozeně vyskytují v jižní Africe, na suchých místech v savanách, polopouštích i pouštích. Žijí ve starých termitištích nebo v norách po jiných zvířatech, které si neustále upravují. Strážci hlídají nejčastěji na vyvýšeném místě, když vycítí nebezpečí, varují ostatní poplašným signálem, po kterém se všichni běží ukrýt do nor.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist