https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomoucke-zoo-se-narodilo-pet-mladat-vzacnych-kozorozcu-kavkazskych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V olomoucké zoo se narodilo pět mláďat vzácných kozorožců kavkazských

10.6.2023 01:13 | OLOMOUC (ČTK)
Pět mláďat vzácných kozorožců kavkazských se v květnu narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která patří mezi největší chovatele těchto koz na světě. "Jedna ze samic má dokonce dvojčata," sdělila ČTK zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987 a dosud se v ní narodilo 156 mláďat.
 

Kozorožci kavkazští nyní žijí pouze v pohořích Gruzie a Ruska, a to na ploše o rozloze 4500 kilometrů čtverečních. Ve volné přírodě je podle odborníků posledních zhruba 5000 kozorožců kavkazských. Jejich počet klesl hlavně kvůli nelegálnímu lovu a rostoucí intenzitě chovu domácích zvířat. "Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku odeberou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami," uvedla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Olomoucká zoo byla v roce 1996 díky svým chovatelským úspěchům na konferenci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií pověřena vedením plemenné knihy kozorožců kavkazských, pomocí které odborníci koordinují jejich chov. Od konce roku 2020 pak olomoucká zoo vede chovný program pro kozorožce kavkazské.

Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 2022 prošlo 367.711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zoo loni na vstupném utržila 38,5 milionu korun a od radnice obdržela dotaci 35,5 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist