https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomouckem-univerzitnim-arealu-na-envelope-vzniknou-nove-kvetnate-louky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky

10.2.2024 18:23 | OLOMOUC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky. Dosavadní travnaté plochy v okolí univerzitních kolejí, právnické a přírodovědecké fakulty budou letos na jaře osety travinobylinnou směsí s významným zastoupením jetelovin a dalších kvetoucích dvouděložných rostlin. Cílem projektu je nejen zatraktivnit prostředí, ale poskytnout tak podmínky pro bezobratlé živočichy s důrazem na významné druhy opylovačů, jako jsou blanokřídlí, motýli či pestřenky, informovali ČTK zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty.
 

"Obdobné projekty se v posledních letech uplatňují v městských centrech, parcích, areálech univerzit, ale také například v centrálních částech rondelů a reflektují nejen snahu o vznik esteticky hodnotnějších ploch v často silně urbanizovaných územích. Zároveň totiž mohou sloužit jako potravní zdroje pro hmyz, který se živí nektarem nebo rostlinami obecně," uvedla Monika Mazalová z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP).

Poukázala přitom na to, že v posledních dekádách se poukazuje na ústup nejen vzácných a ohrožených druhů bezobratlých, ale i na pokles početnosti všech dříve běžných druhů. "Jakákoliv snaha o podporu této skupiny zajišťující významnou ekosystémovou službu je tedy žádoucí," doplnila.

Další podpořenou iniciativou, která má pomoci rozvoji biologické rozmanitosti v areálech Univerzity Palackého, je instalace hnízdních budek pro rorýsy a netopýry. Odborníci pro jejich umístění zkoumali lokality u nových univerzitních staveb na třídě 17. listopadu a v Neředíně. Hnízdící boxy umístili na novou budovu Vědeckotechnického parku UP Envelopa Hub na třídě 17. listopadu, která je v těsné blízkosti hlavního toku řeky Moravy, jež zasahuje do letového koridoru některých druhů ptáků.

Populaci rorýsů i netopýrů podpoří také nové budky v areálu Univerzity Palackého v Neředíně na třídě Míru, kde se staví nová budova Archivu UP. V atikových mřížkách předešlého objektu se rorýsi pravděpodobně také vyskytovali. "Věříme, že umístění hnízdicích prvků povede ke znovuosídlení a opětovnému zvýšení populace těchto důležitých druhů, které jsou dnes ohroženy především kvůli úbytku vhodných míst pro hnízdění v souvislosti s rekonstrukcemi a zateplováním budov," uvedla na stránkách univerzity Miroslava Zavadil z rektorátu UP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist