https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-opave-je-od-dnesniho-dne-k-videni-preparovany-slon-indicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Opavě je k vidění preparovaný slon indický

13.12.2016 13:32 | OPAVA (ČTK)
Devětadvacetiletý samec slona indického Calvin musel být utracen loni v říjnu. Na pravé přední noze se mu vytvořil absces, který si odmítal nechat ošetřit. Kvůli nulové šanci na uzdravení se tak zoo rozhodla pro eutanazii. Slon byl otcem 14 mláďat.
Devětadvacetiletý samec slona indického Calvin musel být utracen loni v říjnu. Na pravé přední noze se mu vytvořil absces, který si odmítal nechat ošetřit. Kvůli nulové šanci na uzdravení se tak zoo rozhodla pro eutanazii. Slon byl otcem 14 mláďat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Vlček / Zoo Ostrava
V Opavě je od včerejška k vidění jedinečný preparát samce slona indického. Jde o jediný preparát tohoto druhu slona v Česku. Ve Slezském zemském muzeu poslouží jako základ nové velké sbírky představující zvířata čtyř kontinentů. Sbírka by měla v příštích letech nahradit dosavadní expozici, která se věnuje historii Slezska. Novinářům to řekla ředitelka muzea Jana Horáková.
 

Slon bude v nové expozici hlavním lákadlem, řekla ředitelka. Dodala, že sbírkový fond muzea obsahuje tisíce preparátů zvířat. Právě z této zásoby budou kurátoři připravované expozice čerpat.

Preparát sloního samce Calvina, který byl loni ze zdravotních důvodů utracen v ostravské zoo, je vystaven v přízemí Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě. Model vytvořil preparátor Miloš Malucha z Ostravy, který před lety vytvořil pro Národní muzeum preparát slona afrického. "Tehdy se jednalo o první preparát slona, který byl v Evropě vytvořen po dlouhých 30 letech. Tentokrát se zase jedná o dermoplastický preparát slona indického, který bude jediný v České republice," řekl Malucha ČTK.

Devětadvacetiletý samec slona indického Calvin musel být utracen loni v říjnu. Na pravé přední noze se mu vytvořil absces, který si odmítal nechat ošetřit. Kvůli nulové šanci na uzdravení se tak zoo rozhodla pro eutanazii. Slon byl otcem 14 mláďat. Deset z nich žije, jedno v ostravské zahradě. Slonice Rashmi je první přeživší slůně narozené v Česku.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist