https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-opustenych-piskovnach-na-jihu-cech-zahnizdila-vlha-pestra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V opuštěných pískovnách na jihu Čech zahnízdila vlha pestrá

31.5.2018 02:10 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
V Jihočeském kraji začal hojně hnízdit ohrožený druh vlhy pestré (na obrázku). Pestře zbarvený pták velikosti kosa hledá zázemí především v opuštěných pískovnách. Jde hlavně o lokality na Českobudějovicku a Jindřichohradecku.
V Jihočeském kraji začal hojně hnízdit ohrožený druh vlhy pestré (na obrázku). Pestře zbarvený pták velikosti kosa hledá zázemí především v opuštěných pískovnách. Jde hlavně o lokality na Českobudějovicku a Jindřichohradecku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ľubor Čačko / Naše příroda
V Jihočeském kraji začal hojně hnízdit ohrožený druh vlhy pestré. Pestře zbarvený pták velikosti kosa hledá zázemí především v opuštěných pískovnách. Jde hlavně o lokality na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. Vlha pestrá doposud nejčastěji hnízdila na jižní Moravě, její výskyt v jiných krajích byl spíše sporadický. Sdělil to Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
 

Všechna hnízdiště vlhy pestré v Jihočeském kraji jsou v opuštěných pískovnách. Tři jsou přímo v písčité stěně, čtvrté v hromadě zeminy ze skrývky před těžbou. Pískovny, kde se vlhám daří, podléhají speciálnímu režimu a nevyužívají se komerčně. "Opuštěné pískovny mají velký potenciál pro ochranu biologické rozmanitosti. Pokud z nich však uděláme skládky odpadků nebo v nich těsně po ukončení těžby vysázíme borovou monokulturu, pak je tento potenciál velmi záhy promrhán," řekl Řehounek.

Vlhy v Jihočeském kraji podle odborníků už loni vyvedly mláďata. Je tedy velmi pravděpodobné, že vzhledem k expanzi tohoto druhu začnou hnízdit i mimo pískovny. "Proto bychom rádi požádali veřejnost, aby tyto krásné ptáky nerušila při hnízdění a nezasahovala do míst, kde se usídlí," uvedl zoolog Jihočeského muzea a člen Jihočeského ornitologického klubu Václav Mikeš.

V Jihočeském kraji vědci evidují tři stovky druhů ptáků. Přibližně dvě třetiny druhů v regionu i hnízdí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist