https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-orlickych-horach-jsou-ohrozeny-kurovcem-tisice-hektaru-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Orlických horách jsou ohroženy kůrovcem tisíce hektarů lesa

29.5.2019 00:33 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Situace je podle odborníků nejhorší v historii. / Ilustrační foto
S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Situace je podle odborníků nejhorší v historii. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Pospíšil / Ochrana přírody
Několik tisíc hektarů lesa ohrožuje kůrovcová kalamita v Orlických horách. Situaci, kterou někteří zdejší vlastníci lesů označili za vážnou, ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Vyplynulo to z vyjádření některých vlastníků lesů v regionu. Rozloha CHKO Orlické hory činí 204 kilometrů čtverečních, největšími vlastníky jsou Kolowratské lesy, lesy státního podniku Lesy ČR a porosty v majetku Kristiny Colloredo-Mansfeld. V Orlických horách tvoří smrčiny více než 80 procent lesních porostů.
 

"Orlické hory jsou v kalamitní zóně. Ohrožení lesa (kůrovcem) v Orlických horách je s ohledem na jeho strukturu a zastoupení dřevin vysoké," sdělil ČTK Martin Fojt ze Správy Kolowratských lesů, která hospodaří na téměř 5400 hektarech lesa. Téměř 90 procent této výměry leží na území CHKO Orlické hory.

Správa Kolowratských lesů odhaduje, že kalamita kůrovce přímo ohrožuje dvě třetiny výměry jí obhospodařovaných lesů. "Jedná se o zásobu smrkových porostů okolo 700.000 metrů krychlových, což odpovídá ohrožení 1,5 milionu stromů," řekl Fojt.

Správa lesů Kristiny Colloredo-Mansfeld v Opočně na Rychnovsku hospodaří v Orlických horách na rozloze 1988 hektarů a celá rozloha je na území CHKO. V navazující oblasti, v takzvaném předhoří, je to 2692 hektarů lesních porostů. Zatímco v Orlických horách může být podle správy ohroženo kůrovcem do pěti procent lesů, v předhoří až 20 procent.

Zástupci státního podniku Lesy ČR zatím situaci označují za stabilizovanou. Lesní správa Rychnov nad Kněžnou podniku Lesy ČR hospodaří na rozloze 10.500 hektarů státního lesa, z toho polovina spadá do CHKO.

Vlastníkům lesů v Orlických horách loni kvůli kůrovci dramaticky vzrostly těžby kůrovcového dřeva. Kvůli přesycenému trhu klesá prodejní cena, lesníci proto mají potíže s odbytem. "Nárůst za rok 2018 byl více než 4,5násobný proti roku 2017 a je srovnatelný s nárůstem kůrovcových těžeb sousedních lesních správ a majetků," uvedla pro ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Rychnovská správa Lesů ČR loni vytěžila 11,2 tisíce metrů krychlových kůrovcového dříví.

V Kolowratských lesích loni trojnásobně narostly nahodilé jehličnaté těžby oproti roku 2017. Soukromí lesníci se tak dostávají do ekonomických potíží. "Cena jehličnatého dříví neodpovídá jeho hodnotě a vlastníci lesů se ocitají v kritické finanční situaci. Některým již chybějí peníze na zadávání prací v lese a nejsou schopni finančně zajistit koloběh činností v lese," řekl Fojt. Podle něj vláda k problému v lesích dosud nepřistoupila odpovědně.

Nejcennější části CHKO Orlické hory jsou ve vrcholových partiích hor a tvoří je lesy s vysokým zastoupením listnáčů. Tam se významné škody neočekávají. "Mnohem více ohrožené jsou lesní hospodářské porosty s převahou smrku, tedy u nás hlavně takové, které byly vysázeny v 50. letech minulého století," řekl vedoucí CHKO Orlické hory David Rešl.

S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Situace je podle odborníků nejhorší v historii.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist