https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-do-odry-unikly-ropne-latky-ryby-zatim-neuhynuly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě do Odry unikly ropné látky, ryby zatím neuhynuly

12.4.2017 10:00 (ČTK)
Na likvidaci úniku ropných látek se podílelo asi 30 hasičů. Do vody instalovali čtyři norné stěny. / ilustrační foto
Na likvidaci úniku ropných látek se podílelo asi 30 hasičů. Do vody instalovali čtyři norné stěny. / ilustrační foto
Foto | 422737 / Pixabay
Zatím neznámé množství ropných látek uniklo včera ráno v Ostravě z areálu odpadové společnosti Suez do řeky Odry. Hasiči níže po proudu postupně instalovali několik norných stěn, které znečištění zachycují. Úhyn ryb či jiných vodních živočichů zatím únik nezpůsobil, řekla ČTK mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Firma zjišťuje, co a jakým způsobem do vody uniklo.
 

"Také jsme informovali o znečištění kolegy v Polsku, kam Odra od nás teče," uvedla Vlčková. Dodala, že až za hranice by se ale znečištění dostat nemělo. Ropné látky se podle ní do vody dostaly ze společnosti Suez odpadovým potrubím. Firma zpracovává a využívá odpady. V Ostravě-Mariánských Horách sídlí její ostravské logistické centrum.

Mluvčí společnosti Kateřina Kodadová ČTK řekla, že vznikla komise složená i ze zástupců státní správy, která rozhodla o přijatých opatřeních. "Jedním z těchto opatření je například uzavření kanalizačního řadu v našem areálu Logistického centra Ostrava," řekla. V 18:00 se komise sešla znovu a situaci prověřovala. "Bylo konstatováno, že přijatá opatření byla účinná," sdělila poté Kodadová.

Mluvčí hasičů Petr Kůdela ČTK řekl, že na likvidaci úniku ropných látek se podílelo asi 30 hasičů. Do vody instalovali čtyři norné stěny. "Hasičům se už nedaleko místa znečištění podařilo zachytit značnou část úniku," řekl Kůdela. Dodal, že ropné látky ve vodě si jako první všiml pracovník Povodí Odry u jezu v městské části Lhotka. Brzy byl zjištěn zdroj, odkud látka vytékala, a výtok byl zcela zastaven. "Norné stěny si ještě před polednem převzali pracovníci Povodí Odry. Na místech budou minimálně dva dny," uvedl Kůdela.

Dodal, že o vývoj situace se zajímali i jejich polští kolegové, kteří se přijeli podívat k norné stěně vybudované vedle hraničního přechodu mezi Starým Bohumínem a polskými Chalupkami.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist