https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-horel-cerveny-fosfor-vyhozeny-do-kontejneru-na-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě hořel červený fosfor vyhozený do kontejneru na odpad

7.6.2019 00:07 (ČTK)
Ostravští hasiči likvidovali požár způsobený vzplanutím červeného fosforu, který někdo vyhodil do kontejneru na komunální odpad. Chemikálie, která není jedovatá a obchod s ní není monitorován, se často používá v nelegálních varnách při výrobě pervitinu. O požáru informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
 

Dvě nádobky s červeným fosforem někdo vyhodil mezi odpadky v Ostravě-Hrušově ve středu odpoledne. Jedna dóza byla poškozená a pravděpodobně od ní začal odpad a plastový kontejner hořet.

"Hasiči jeli původně k požáru odpadu. Na místě našli dvě lahvičky s červeným fosforem, k jehož zapálení stačí mírné zahřátí, například třením. Jedna z nádobek už byla rozbitá, druhou na závěr zásahu odvezli do odpadové firmy k likvidaci," uvedl Kůdela.

Červený fosfor vzniká zahřátím bílého fosforu na 250 stupňů Celsia a není jedovatý. Na trhu je volně dostupný. O případném omezení dostupnosti se diskutuje hlavně v souvislosti s výrobou drog. Červený fosfor je totiž pomocnou látkou při výrobě pervitinu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist