https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-loni-vzrostlo-mnozstvi-komunalniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě loni vzrostlo množství komunálního odpadu

29.3.2018 00:26 | OSTRAVA (ČTK)
V Ostravě (na obrázku) bylo loni vyprodukováno nejvíce odpadů za posledních sedm let, celkem 112.570 tun. Oproti roku 2016 je to nárůst o bezmála 10.000 tun.
V Ostravě (na obrázku) bylo loni vyprodukováno nejvíce odpadů za posledních sedm let, celkem 112.570 tun. Oproti roku 2016 je to nárůst o bezmála 10.000 tun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Ostravě bylo loni vyprodukováno nejvíce odpadů za posledních sedm let, celkem 112.570 tun. Oproti roku 2016 je to nárůst o bezmála 10.000 tun. Přestože odpadu přibylo, daří se rovněž zvyšovat jeho využití. Loni to bylo 47 procent, tedy zhruba o šest procent více proti předloňsku. Využití odpadu v posledních letech roste každoročně, řekla včera novinářům náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
 

Za nárůstem množství vyprodukovaného odpadu je podle Šebestové především vyšší sběr zeleně i růst počtu velkoobjemového odpadu. Vliv může mít i fakt, že lidem se daří lépe ekonomicky, více nakupují, a mají tak i více odpadů. "Loni jeden Ostravan vyprodukoval 390 kilogramů komunálního odpadu, zatímco v roce 2016 to bylo 353 kilogramů," uvedla Šebestová. Podle ní ale rostou objemy separovaného odpadu a naopak klesá množství směsného odpadu.

Směsný komunální odpad, kterého bylo vyprodukováno 51.9777 tun, loni představoval 46,2 procenta komunálního odpadu, následovala zeleň (13,7 procenta), objemný odpad (11,7 procenta), stavební suť (9,6 procenta) a následně papír (6,8 procenta), kovy (4,4 procenta), plasty (3,7 procenta), sklo (2,4 procenta) a další.

Největší nárůst v oblasti vytříděného odpadu město zaznamenalo u zeleně, což zřejmě bylo způsobeno tím, že radnice postupně v letech 2016 a 2017 dávala k rodinným domům na svém území bio popelnice. Vzrostlo ale i množství tříděného plastu, naopak papír a sklo zaznamenaly mírný pokles.

"Vedle separace odpadu je podstatné i jeho další využití. Vlastní technologie na dotřiďování a zpracování odpadů nám umožňuje třídit plasty a sklo, zpracovávat zeleň a ze zbytkového plastu a dalších vytříděných spalitelných složek odpadu vyrábět tuhé alternativní palivo," uvedl jednatel městské odpadové společnosti OZO Ostrava Karel Belda. Loni tak společnost vyprodukovala 26.807 tun paliva, které se využívá v cementárnách či vápenkách, zároveň vyrobila 2800 tun kompostu či 3000 tun substrátu.

Ostrava chce letos pilotně vyzkoušet i přistavení separačních nádob na papíry a plast přímo k rodinným domům. Na podzim by je měli dostat obyvatelé Radvanic a Bartovic. Město se inspirovalo v sousedních Ludgeřovicích na Opavsku, které to testovaly už loni. Obci se systém osvědčil a letos ho rovněž plánuje rozšířit.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist