https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-pribude-dalsi-merici-stanice-kvality-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě přibude další měřicí stanice kvality ovzduší

14.11.2019 00:09 | OSTRAVA (ČTK)
V Ostravě bude nová automatická měřicí stanice na vyhodnocování kvality ovzduší. / Ilustrační foto
V Ostravě bude nová automatická měřicí stanice na vyhodnocování kvality ovzduší. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Ostravě bude nová automatická měřicí stanice na vyhodnocování kvality ovzduší. Umístěna bude od ledna v blízkosti koksovny Svoboda. Městští zastupitelé včera rozhodli o tom, že na provoz pěti měřicích stanic, včetně nově přidané, a speciálního vozu pro monitoring ovzduší Ostrava přispěje téměř 3,5 milionu korun.
 

Stanice i monitorovací vůz provozuje Zdravotní ústav Ostrava. Mimo to je ve městě ještě pět dalších stanic, které spravuje Český hydrometeorologický ústav. "Stanice bude umístěna na návětrné straně směrem od koksovny Svoboda. Stanice tam vznikne z mnoha důvodů, protože stížností občanů tam za uplynulé roky byla celá řada. Rádi bychom také porovnávali kvalitu ovzduší na vstupu ke koksovnám, tak právě na výstupu od koksoven," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Od zvýšení počtu měřicích stanic si město zároveň slibuje lepší informovanost obyvatel krajské metropole o kvalitě ovzduší. "Chceme obyvatelům podávat co nejkomplexnější informace o životním prostředí a ovzduší, proto rozšiřujeme počet měřicích stanic financovaných městem. Kromě toho naměřená data umožní vyhodnotit reálný vliv konkrétních opatření na zlepšení ovzduší," uvedla Šebestová.

Dodala, že například na stanici v Porubě, která vyhodnocuje vliv dopravy na ovzduší, chce město v následujících letech ověřit, nakolik kvalitu ovzduší v místě promění otevření prodloužené Rudné ulice, kam by se mohla přesunout značná část dopravy z přetížené Opavské ulice.

Kromě nové stanice u koksovny a porubské stanice se kvalita ovzduší vyhodnocuje i v Zelené ulici v Mariánských Horách a na dvou stanicích v Radvanicích - jedna z nich získává údaje o znečištění v blízkosti huti Liberty Ostrava a druhá je pak umístěna v blízkosti lokálních topenišť.

Údaje z měřicích stanic mohou lidé sledovat na webových stránkách zdravaova.cz a také v mobilní aplikaci SmogAlarm, kam přibudou i data z nové stanice umístěné v Hrušově. Včera schválená dotace města je určená na pět let.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist