https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostravske-zoo-se-narodilo-mlade-kriticky-ohrozeneho-simpanze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ostravské zoo se narodilo mládě kriticky ohroženého šimpanze

8.2.2024 01:02 | OSTRAVA (ČTK)
Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze.
Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze.
V ostravské zoologické zahradě se narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jde o nejohroženější poddruh šimpanze. Kvůli narození mláděte je v zahradě dočasně uzavřený Pavilon evoluce, který šimpanzi obývají. Ošetřovatelé chtějí, aby matka měla klid na péči o svého potomka, ČTK to řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

Mládě kriticky ohroženého lidoopa přivedla na svět stejná samice, která v zahradě porodila své první mládě v roce 2020. Pro zoo to tehdy byl první přírůstek po deseti letech čekání a šlo o první šimpanzí mládě narozené v moderním Pavilonu evoluce otevřeném v roce 2015. Devatenáctiletá samice je v Ostravě od roku 2016 a byla přivezena z německé Zoo Lipsko. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého zahrada získala na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

V Ostravě se v posledních čtyřech letech narodila čtyři mláďata šimpanzů, jedno z nich však samice, která již není součástí chovné skupiny, usmrtila nedlouho po narození. Desetičlennou šimpanzí skupinu nyní tvoří dva samci, pět dospělých samic a aktuálně také tři mláďata - jde o mládě narozené v roce 2020, mládě narozené loni v létě a nejnovější přírůstek. Podle mluvčí ošetřovatelé do odchovu nějak nezasahují, narození dalšího mláděte je ale pro zahradu velkým přínosem, protože posiluje interakci mezi členy šimpanzí skupiny.

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben. V Červeném seznamu je veden v kategorii kriticky ohrožený. Hlavními příčinami ohrožení je znehodnocování jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Podle odhadů žije v divoké populaci maximálně 65.000 jedinců. V Evropě žije v lidské péči přibližně 250 zvířat.

Šimpanze hornoguinejského, který je nejbližším příbuzných člověka, chová zahrada od roku 1965, s přestávkou mezi roky 1979 až 1993. Šimpanzi původně obývali mřížové výběhy ve starém pavilonu primátů. Jejich přesun do moderního chovatelského zařízení znamenal zásadní změnu podmínek pro jejich další chov. Vnitřní část Pavilonu evoluce nabízí zvířatům prostory jedenáctkrát větší, než měl starý pavilonem. Venkovní voliéra má 10.500 metrů krychlových, což představuje téměř čtyřicetinásobek původní venkovní expozice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist