https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-papousci-zoo-v-bosovicich-pokrtili-znamky-s-motivy-nejvzacnejsich-operencu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V papouščí zoo v Bošovicích pokřtili známky s motivy nejvzácnějších opeřenců

3.4.2022 00:24 | BOŠOVICE (ČTK)
Na známkách jsou motivy těch nejvzácnějších opeřenců, které návštěvníci mohou v zoo spatřit. Jde například o amazoňany nádherné, které podle údajů zahrady odchovává tato zoo jako jediná na světě. Ilustrační foto
Na známkách jsou motivy těch nejvzácnějších opeřenců, které návštěvníci mohou v zoo spatřit. Jde například o amazoňany nádherné, které podle údajů zahrady odchovává tato zoo jako jediná na světě. Ilustrační foto
Ve specializované papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku pokřtili sadu poštovních známek s motivy nejvzácnějších opeřenců, které lze v zoo vidět. Zoo je vydala ve spolupráci s Českou poštou a Svazem českých filatelistů. Známky vyšly v limitované edici, určené jsou ke korespondenci jak po ČR, tak po Evropě či do zámoří. ČTK to řekl zakladatel zoo Vlastimil Škrhák.
 

Jde o osm kusů samolepících známek vydaných na 1250 aršících, edice nese název Nejvzácnější papoušci světa v chovu Zoo Bošovice. Pět kusů jsou známky typu B, jedna A, zbylé jsou E a Z, pro posílání po Evropě a do zámoří. "Motivy známek jsou perokresby od malíře Vladimíra Rimbaly. Polovinu z nich si nechal filatelistický svaz, druhá je u nás a návštěvníci si známky nyní mohou zakoupit," uvedl Škrhák.

Na známkách jsou motivy těch nejvzácnějších opeřenců, které návštěvníci mohou v zoo spatřit. Jde například o amazoňany nádherné, které podle údajů zahrady odchovává tato zoo jako jediná na světě, nebo ary kanindy, což jsou nyní zřejmě nejvzácnější ary volně žijící přírodě. "Na známce jsou také ary marakány, po kterých je pojmenovaný i fotbalový stadion v Brazílii. Marakány jsem odchoval poprvé v roce 1986, šlo tehdy o druhý odchov v tehdejším Československu, takže je to moje srdcová záležitost," uvedl Škrhák. Na známkách jsou ale vyobrazeni například i papoušíčci vrabčí, jakožto nejmenší papoušci na světě, či amazoňan kubánský.

Zoo je po zimě otevřená od 1. března, lze ji navštívit každý den od 10:00 do 18:00. Leží asi 25 kilometrů od Brna. Jako zoologická zahrada dostala licenci pro činnost v roce 2008, pro veřejnost byla otevřena v létě 2011. Jejím přirozeným předchůdcem byla Farma Ara, kterou Škrhák založil v 80. letech. Loni zoo navštívilo zhruba 52.000 lidí, asi o 10 000 meziročně více.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist