https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubicich-lze-tridit-i-jedle-tuky-a-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubicích lze třídit i jedlé tuky a oleje

16.5.2019 00:09 | PARDUBICE (ČTK)
Pardubice rozšiřují třídění odpadu o další komoditu, lidé mohou separovat také jedlé oleje a tuky. / Ilustrační foto
Pardubice rozšiřují třídění odpadu o další komoditu, lidé mohou separovat také jedlé oleje a tuky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice.eu
Pardubice rozšiřují třídění odpadu o další komoditu, lidé mohou separovat také jedlé oleje a tuky. Na jejich sběr jsou určené oranžové kontejnery. Včera to řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča. "Snažíme se občanům nabídnout širší škálu likvidace odpadů," řekl.
 

Město dalo vloni na Dubinu pět kontejnerů, aby si vyzkoušelo zájem lidí. Za rok tam obyvatelé odnesli 405 kilogramů olejů a tuků. Na jaře k pěti nádobám přibyla ve městě další dvacítka kontejnerů. Jsou v městských obvodech I, II, III a V.

Pardubice plní v předstihu vyhlášku ministerstva životního prostředí, která městům stanovuje, že od roku 2020 musí zajistit oddělený sběr použitých olejů a tuků z domácností.

"Dosud mohli obyvatelé Pardubic jedlé oleje a tuky, například po smažení, odevzdávat v uzavřených plastových nádobách pouze ve sběrných dvorech. Tato možnost platí i nadále," dodal Míča.

Oranžové kontejnery jsou většinou na místech s dalšími sběrnými nádobami na papír, sklo a plasty. Vylévat tuk a olej do záchodu je nejhorší řešení. Ulpívá na stěnách kanalizačních trubek a ucpává je.

"Jejich přítomnost v odpadních vodách má také negativní dopad na životní prostředí. Použité oleje jsou přitom cennou surovinou, která může být využita například v energetice, hodí se i pro výrobu biopaliv nebo maziv a podobně," uvedl Míča.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist