https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubickem-kraji-ubyva-zajicu-a-bazantu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubickém kraji ubývá zajíců a bažantů

16.3.2018 09:00 | PARDUBICE (ČTK)
Počty zajíců se snižují i přes stále nižší odstřely. Na poklesu se podílí změna skladby zemědělských plodin, kde je vyšší zastoupení plodin technických, využívání stále výkonnější zemědělské techniky i účinnějších pesticidů. Jarní kmenový stav zajíců v Pardubickém kraji od roku 2003 poklesl o 26 %, v ČR o 19 %. / Ilustrační foto
Počty zajíců se snižují i přes stále nižší odstřely. Na poklesu se podílí změna skladby zemědělských plodin, kde je vyšší zastoupení plodin technických, využívání stále výkonnější zemědělské techniky i účinnějších pesticidů. Jarní kmenový stav zajíců v Pardubickém kraji od roku 2003 poklesl o 26 %, v ČR o 19 %. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ivan Mikšík / NatureBlink
Stavy zajíců a bažantů v Pardubickém kraji dlouhodobě klesají a jsou na historickém minimu. V roce 2016 myslivci napočítali 14.044 zajíců, deset let předtím jich bylo 18.775. Počet bažantů se snížil z 11.484 v roce 2006 na předloňských 6976. Naopak v kraji přibylo daňků, stavy ostatní lovné zvěře se příliš nemění, vyplývá z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
 

Počty zajíců se snižují i přes stále nižší odstřely. Na poklesu se podílí změna skladby zemědělských plodin, kde je vyšší zastoupení plodin technických, využívání stále výkonnější zemědělské techniky i účinnějších pesticidů. Jarní kmenový stav zajíců v Pardubickém kraji od roku 2003 poklesl o 26 procent, v České republice o 19 procent. Počet odstřelených kusů v roce 2016 tvořil jen necelou polovinu ve srovnání s rokem 2003.

Postupně také mizí divoké populace bažanta obecného a jsou nahrazovány voliérově odchovanou farmovou bažantí zvěří. Kmenový stav bažantů, obdobně jako u zajíců, byl v roce 2016 v kraji nejnižší od roku 2003. Jejich odstřel v kraji se přitom snížil z 11.500 v roce 2003 na necelých 7800 v roce 2016.

V lesích Pardubického kraje mohou lidé nejčastěji potkat srnčí zvěř, k 31. březnu 2017 byla zastoupena téměř 18.000 kusy. Zajíců bylo asi 14.000, divokých kachen 7000 stejně jako bažantů, černé zvěře kolem 3000. V kmenových stavech bylo také více než 1000 kusů muflonů i daňků, zvěře jelení bylo evidováno 550 kusů. Ve srovnání s ostatními kraji je v Pardubickém kraji četnější výskyt zajíců a kachen, nižší stavy má zvěř jelení a daňčí.

Myslivci v roce 2016 ulovili nejvíce kusů černé zvěře ze všech lovených druhů zvířat v kraji. Stav divokých prasat se v Pardubickém kraji od roku 2003 sice zvýšil jen o pětinu, odstřel však vzrostl více než dvojnásobně na 9300 kusů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist