https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-parizi-je-kvuli-pokracujicimu-smogu-dal-omezena-osobni-doprava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Paříži je kvůli pokračujícímu smogu dál omezena osobní doprava

8.12.2016 11:14 | PAŘÍŽ (ČTK)
V Paříži trvají omezení v automobilové dopravě kvůli zimnímu smogu, který je podle tamních médií nejhorší za posledních deset let. Do ulic tudíž mohou vyjet pouze auta s koncovým sudým číslem na poznávací značce. Hromadná doprava je nadále zdarma.
 

Francouzskou metropoli a její širší okolí sužuje už od pátku minulého týdne smog s výraznou přízemní inverzí, který je nyní v relativně nižší míře pociťován i například v Praze. Za znečistění ovzduší mohou kromě aut zejména s naftovým motorem také obyvatelé, kteří k vytápění používají fosilní paliva. Ve Francii je rozšířeno topení naftovými agregáty.

Už v pondělí pařížská radnice snížila nejvyšší povolenou rychlost a nákladním vozům nad 3,5 tuny zakázala vjezd do města úplně. Od úterý byla zavedena střídavá doprava, tedy omezení provozu osobních automobilů na základě jejich čísla na poznávací značce. Ale například ve středu mnoho řidičů nařízení nerespektovalo, a zasloužilo se tak o nepříjemnou dopravní kalamitu, uvedla agentura AP.

Střídavou dopravu využívá Paříž už řadu let - naposledy loni v březnu. V lichý den při něm mohou vyjíždět jen auta s lichým koncovým číslem poznávací značky, v sudý den pak jen se sudým číslem.

Doprava autobusy, metrem a tramvajemi je v těchto dnech zdarma. Pařížská radnice také zdarma půjčuje kola a elektromobily.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist