https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-parku-slovenskych-lazni-sliac-se-toulalo-medvide.hleda-ho-mozna-medvedice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V parku slovenských lázní Sliač se toulalo medvídě. Hledá ho možná medvědice

12.5.2023 10:16 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V parku lázní Sliač na středním Slovensku se podle očitých svědků toulalo medvídě. "Samo nepřežije," řekl listu Sme Jaroslav Slašťan ze zásahového týmu státní ochrany přírody, který zprávu prověřuje a chystá se instalovat v lázeňském areálu fotopasti. Úřady varují veřejnost a doporučují vyhnout se parku, protože mládě může hledat medvědice.
 

Lázeňský areál má podle tisku rozlohu 46 hektarů a není oplocený. Na medvěda upozornila primátorka města Sliač. "Určitě nechci vyvolávat paniku, ale jen odradit běžce od běhu v našich lázních," řekla Ľubica Balgová.

Park je oblíbeným místem pro procházky, běh i jízdu na kole. Lidé by se mu ale podle primátorky teď měli vyhnout. "Pohybuje se tam medvědice a hledá mládě," dodala.

Medvídě v parku zahlédla zaměstnankyně lázní. Zásahový tým kromě toho dostal hlášení i o medvědici se dvěma mláďaty.

"Je pravděpodobné, že medvídě se ztratilo či vzdálilo od matky, která ho teď hledá. Medvědici v lokalitě zaznamenaly i lovecké fotopasti. Člověk by se proto na tomto místě neměl pohybovat," řekla primátorka Balgová podle serveru Teraz.sk.

Státní ochrana přírody (ŠOP SR) doporučuje v zájmu omezení rizika setkání s medvědem upozorňovat na sebe hlukem: pískáním, zpěvem, tleskáním, případně zvoněním na zvonek. Také radí držet se vyznačených turistických stezek a pohybovat se jen za denního světla. Medvěd v sebeobraně někdy podnikne výpad, což je výstraha, aby se člověk vzdálil. Člověk to může chápat jako útok. Zapotřebí je pomalu ustoupit a vzdálit se. V případě útoku se doporučuje lehnout si na zem a chránit si rukama krk a hlavu a vydržet, dokud útok nepomine a medvěd se nevzdálí. Aktivní obrana člověka jen zhorší situaci, varují experti z ŠOP SR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist