https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-parku-stred-v-moste-budou-hriste-vodni-prvky-i-kavarna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V parku Střed v Mostě budou hřiště, vodní prvky i kavárna

26.3.2020 00:11 | MOST (ČTK)
Podoba parku v centru Mostu se promění. Na snímku vizualizace vítězného návrhu na úpravu parku Střed v Mostě
Podoba parku v centru Mostu se promění. Na snímku vizualizace vítězného návrhu na úpravu parku Střed v Mostě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Till Rehwaldt a Patrik Hoffman / Nadace Proměny Karla Komárka
Podoba parku v centru Mostu se promění. Vzniknou nová hřiště, pódium pro kulturní akce, prvky pro seniory. Úpravy se budou realizovat podle návrhu týmů architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana, kteří vyhráli architektonickou soutěž. Předpokládané náklady činí 60 milionů korun. Informovala o tom mluvčí mostecké radnice Klára Vydrová.
 
Vizualizace vítězného návrhu na úpravu parku Střed v Mostě.
Vizualizace vítězného návrhu na úpravu parku Střed v Mostě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Till Rehwaldt a Patrik Hoffman / Nadace Proměny Karla Komárka

Park je řešen tak, aby nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. "Naším záměrem bylo udělat z parku znovu živé místo s jedinečnou zelení, udržitelnými vodními prvky a potřebným zázemím pro setkávání. Tyto potřeby vítězné řešení naplňuje, vyrovnává se i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna," uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST).

Součástí návrhu je hospodaření s dešťovou vodou. Kácet se bude minimálně, další stromy se dosadí. Umělecká díla v parku zůstanou zachována. "Vítězný koncept jsme ocenili hlavně za čisté krajinářské řešení, které v omezené podobě oživuje původní srdce parku s fontánou a citlivě je doplňuje o nové architektonické prvky. Návrh zároveň nejlépe naplnil zadaná soutěžní kritéria," uvedl předseda soutěžní poroty Petr Lešek.

Návrhů přišlo do architektonické soutěže pět. Ve vybraném řešení je původní kaskáda vodních prvků zachována z ekonomických důvodů jen částečně. Dva z vodních prvků ve středu parku nahradí pódium pro menší kulturní akce a kavárna, v jejíž blízkosti bude hřiště pro nejmenší děti. Další multifunkční plocha hřiště s pobytovými schody propojí park se stadionem. Na sportovišti a dětském hřišti se počítá s kamerovým systémem.

Park navrhli v 60. letech minulého století architekt Václav Krejčí a krajinář Otakar Kuča. Na obnově spolupracuje město s Nadací Proměny, která podpoří projekt částkou 25 milionů korun. Nyní se zpracuje projektová dokumentace, se zahájením úprav se počítá začít nejdříve v roce 2021. Otevření parku se plánuje v roce 2022.

Všechny soutěžní návrhy si bude možné prohlédnout vzhledem k epidemiologickým opatřením v dubnu on-line na www.nadace-promeny.cz. Původně plánovaná výstava a oficiální představení vítězného návrhu a otevřená diskuse architektů s občany se přesouvá na přelom srpna a září.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist