https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pivovaru-svijany-dokoncuji-solarni-elektrarnu-vyrabet-zacne-v-kvetnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pivovaru Svijany dokončují solární elektrárnu, vyrábět začne v květnu

11.3.2023 00:14 | SVIJANY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Pivovaru Svijany na Liberecku dokončují solární elektrárnu na střechách sklepů, stáčírny plechovek a skladu. Zařízení s instalovaným výkonem 449 kW přišlo firmu na 12 milionů korun, z toho 3,56 milionu korun má pivovar šanci získat jako dotaci z Národního plánu obnovy. Elektrárna by měla začít vyrábět v květnu, všechnu vyrobenou energii pivovar spotřebuje, řekla ČTK Markéta Tůmová, projektová manažerka společnosti LIF, která je vlastníkem pivovaru.
 

Výroba piva patří k energeticky náročným odvětvím, která byla výrazně postižena loňským zdražením energií. "Ceny energií loni rostly několikanásobně a aktuálně je nakupujeme na trhu za spotové ceny. Dramaticky se zvyšovaly rovněž náklady na pohonné hmoty, suroviny a obaly. Všechny tyto vícenáklady se nám nepodařilo promítnout do cen pro zákazníky, částečně jsme je museli kompenzovat z naší vlastní marže," řekl již dříve ČTK ředitel pivovaru Roman Havlík.

Investice do fotovoltaiky nejsou podle Tůmové reakcí na strmý růst cen elektřiny v loňském roce. "Projekt jsme připravovali několik let," řekla. Budovy, na které firma SOLEK bezmála tisícovku fotovoltaických panelů instalovala, byly od začátku projektované s tím, že střechy ponesou solární panely. Elektrárna by měla podle Tůmové ročně vyrobit kolem 440 MWh elektrické energie, což pokryje zhruba sedm procent spotřeby pivovaru.

"Určitě to není konečná, solární elektrárna je u nás dlouhodobě připravovaný projekt, tenhle je pilotní. Chceme si to odzkoušet a pokračovat dál. Máme v pivovaru ještě další střechy, které lze solárními panely osadit," řekla projektová manažerka. V budoucnu by se tak podle ní mohla solární elektrárna rozrůst až na trojnásobek. Nejde přitom o jediný alternativní zdroj energií v areálu pivovaru, už před více než deseti lety při modernizaci čistírny odpadních vod vybudovali v pivovaru bioplynovou stanici a provozují také kogenerační jednotky.

Pivovar Svijany se 180 zaměstnanci patří do desítky největších pivovarů v Česku. Za více než 20 let své existence zvýšil výrobu téměř šestnáctinásobně. V roce 2021 uskutečnila firma podle informací z obchodního rejstříku zakázky téměř za 892 milionů korun, což je o 12 procent víc než v předcházejícím roce. Hospodaření skončilo ziskem bezmála 191 milionů korun. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou, na trh ale podnik dodal 653.000 hektolitrů piva, zhruba o 4,5 procenta méně než v roce 2021. Letos plánují uvařit 695.000 hektolitrů piva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist