https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-plzenske-zoo-se-poprve-lihly-male-mamby-uzkohlave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V plzeňské zoo se poprvé líhly malé mamby úzkohlavé

29.6.2020 10:09 | PLZEŇ (ČTK)
Mláďata chovatelé kvůli velké plachosti zpočátku umístí v zázemí expozice.
Mláďata chovatelé kvůli velké plachosti zpočátku umístí v zázemí expozice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | zooplzen.cz
V plzeňské zoo se poprvé líhla mláďata jihoafrické mamby úzkohlavé. Pár asi čtyřletých zelených stromových mamb zoo umístila do expozice Království jedu loni v květnu, letos v dubnu samice nakladla devět vajec, z nichž se začala minulý týden líhnout mláďata. Mamby úzkohlavé patří mezi vysoce jedovaté hady, jsou ale také velmi plaché, temperamentní a zvědavé a určitě nejsou agresivní, jak se o mambách říká, řekl ČTK specialista zoo na jedované hady Jan Dohnal.
 

Mamby úzkohlavé jsou výborně přizpůsobené životu na stromech a lovu ptáků - mají zelené zbarvení, jsou mimořádně rychlé a mají dlouhé jedové zuby. Jed v zubech neslouží jen k usmrcení kořisti, ale také hadům pomáhá úlovek trávit, řekl Dohnal. Chovný pár získala zoo od soukromého chovatele v Česku, jejich předci pocházejí z Tanzanie. V lidské péči se může dožít až 25 let. V zoo mají za sousedy své příbuzné mamby černé.

Mláďata chovatelé kvůli velké plachosti zpočátku umístí v zázemí expozice. Po vylíhnutí mají zásobu živin z vajíčka, která je udrží do prvního svléknutí z kůže v deset až 14 dnech. Poté je začnou v zoo krmit. V přírodě by mláďata požírala malé hlodavce, žáby nebo ještěrky. I v zoo se jim budou snažit dávat pestrou stravu.

Na rozdíl od škrtičů, kteří potravu tráví velmi dlouho, jedovatí hadi se musejí krmit častěji. Díky neurotoxinu, který pomáhá potravu trávit, dospělá mamba stráví potravu během čtyř dnů, řekl Dohnal.

Podle mluvčího zoo Martina Vobruby mamba preferuje nížinné lesy, lesnatou vlhkou savanu, lužní a galeriové lesy. S oblibou se zdržuje i na čajových a kávových plantážích, či v ovocných sadech. "Z jedu této mamby se vyrábí lék, který snižuje krevní tlak, omezuje nadměrný růst pojivové tkáně v srdci a napomáhá činnosti ledvin," dodal.


reklama

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist